Makyajlı  Renault Megane Sedan EDC Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz ülkemizde üretilen ve yaklaşık 30 ülkeye ihraç edilen yeni Renault Megane Sedan oldu. 2016 yılında yapılan lansman ile tanıtılan C sedan segmentinin güçlü oyuncusu en son geçirdiği makyaj operasyonu sonrasında yeni Pure Vision LED far grubu, C formlu gündüz sürüş LED’leri,  ön ızgaradaki krom süslemeler, aerodinamik yapıyı iyileştiren hava deflektörleri, yenilenen tampon ve arka stop lambaları gibi dinamikleri ile ön plana çıkmayı başarmış.  Renault’un C segmenti Sedan grubundaki güçlü oyuncusu bu segmentte  yeni tasarım ve teknolojisi ile önceki başarılarını daha üst seviyeye çıkaracaktır.  Renault ailesinden C Sedan’dan vazgeçmeyen sürücüler için yeni Megan’ın iyi bir seçenek olduğunu belirtmek istiyorum.

  Megan Türkiye’de Joy, Touch ve Icon paketleriyle satın alınabiliyor.  Ayrıca makyajlı Renault Megane Sedan ailesinde 3 tane de motor seçeneği mevcut bunları sayacak olursak 1.3 Icon EDC,  1.3 Joy (düz vites), 1.3 Joy EDC, 1.3 Touch EDC, 1.5 DCi Icon EDC, 1.5 DCi Joy EDC, 1.5 DCi Touch EDC.

Megan Sedan donanımına göre şu an Türkiye’de 484.900 bin TL ile 717.000 TL arasında tavsiye edilen fiyat ile satılmaktadır. Test otomobilimiz 1.3 Touch EDC otomatik şanzımanlı 7 ileri otomatik vites benzinli  140 HP ve 260 NM tork değeri ile satılıyor. Aracımız  0-100 hızlanmasını 9.8 saniye çıkarken, maksimum hızı ise 205 km/s.  Fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 5.3 litre verilmiş, test sürecimiz içerisinde ortalama yakıt tüketimi ise 5.8 litre olarak gerçekleşti.

 Dış Tasarım

Yenilenen Megane Sedan’ın dış tasarım dili modern, çekici ve dinamik görüntüsüyle kompakt Sedan sınıfında ön plana çıkıyor. Yüzde 100 Pure Vision LED teknolojisiyle sunulan Yeni Megane Sedan, sembolik C şeklindeki ışık imzası ile ön plana çıkıyor. Ayrıca ön tarafta yeni tampon ve krom bileşenleri olan yeni bir ızgarayla gelen modelimizde, yeni çamurluk ve kapı kolu aydınlatması da bulunuyor.

Aracımızın ön tarafındaki hava deflektörleri ise araç aerodinamiğini üst seviyelere taşımış. Cosmo mavi ve inci beyazın da içinde olduğu 7 farklı dış renk seçeneğiyle sunulan Yeni Megane Sedan, 16 ila 18 inç arası jant seçeneklerini de sürücülere sunuluyor. Makyajlı Renault Sedan’ın uzunluğu 4632 mm, genişliği 1814 mm, yüksekliği ise 1443 mm. Test aracımızın sunduğu bagaj hacmiyse 550 litre.

Teknolojik İç Mekan

Makyajlı Megan’ın iç mekanı modern yenilikçi iç yaşam alanı oldukça keyifli dizayn edilmiş. Geniş ve ferah iç mekanda yenilenen teknolojisi ve krom detaylar ile de şık görünüme katkıda bulunulmuş. Megane Sedan 10.2 inçe kadar dijital gösterge paneli,  gösterge paneline ek olarak 9,3 inç multimedya ekranı, konsolu daha modern bir görünüme kavuşmuş.

Yeni Renault Megan’ın EASY LINK multimedya sistemi ile tüm navigasyon ve bilgi özelliklerinin yanı sıra MULTI-SENSE ayarları da sürücülere sunulmuş. Ayrıca ergonomiyi daha da ileriye taşımak amacıyla sürüş destek sistemi kontrolleri direksiyon simidinde bir araya toplanmış. Sürüş esnasında güvenli bir şekilde bir şekilde bu sistemleri direksiyondan kontrol edebiliyorsunuz.

Elektrokrom çerçevesiz dikiz aynası ve krom kaplamalı klima kumandalarına sahip olan Yeni Megane Sedan’da yeni döşemeler de iç mekân ambiyansını tamamlıyor. Elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğu da konforu artıran yenilikler arasında yerini almış. Kişiselleştirilmiş sürüş destekleri ile  daha akıcı ve yeni arayüzü ile Renault EASY LINK multimedya sistemi, Apple CarPlay ile uyumlu sisteme sahip.

Eco, Comfort, Sport ve MySense olarak 4 farklı sürüş moduna sahip Renault MULTI-SENSE teknolojisi, sürüş deneyimini daha kapsayıcı bir hale getiriyor. Yeni Renault Megane Sedan’a sezgiselliği artıran, ergonomi için ayarları sadeleştiren yeni ortam renkleri ile yolculuklarınız keyifli ve konforlu geçmesi sağlanmış. Megan’ın gösterge panelinin dijital ekranları, Eco modunda yakıt tüketimi ve Sport modunda performans gibi widget’lar ile sürücülere özelleştirilebilen bir alan sunulmuş.

Yeni Megan’ın yaşam alanı yeterli derecedeki saklama alanları ve sportif iç açıcı dizaynı ile sürücü ve yolculara keyifli yolculuklar yaşatıyor.

Sürücü destek sistemleriyle güvenlik ön planda

Yeni Megane Sedan, sürüş deneyimini daha güvenli ve konforlu hale getiren yeni sürüş destek sistemleriyle donatılmış. Yeni güvenlik sistemlerini kısaca özetleyecek olursak.

Stop & Go özellikli (ACC) Adaptif Cruise Control, öndeki araç ile aradaki mesafeyi koruyarak hızlanma ve frenlemeyi düzenliyor.

(AEBS) Aktif Acil Fren Destek Sistemi, tehlike anında sürücüyü uyarırken, sürücü tepki vermekte geciktiği takdirde frenleri devreye sokuyor.

(RCTA) Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ise aracın arkasındaki engelleri algılayarak sürücüyü uyarıyor.

Tüm bunlara ek olarak ayak frenden çekildiğinde aracın sabit kalmasını sağlayan Auto-Hold özelliği, özellikle şehir içindeki sürüş konforunu artırmak için iyileştirilmiş. Ayrıca (LDW) Şerit Takip Sistemi, (BSW) Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi sistemler, Megane Sedan’ın sürücü ve yolcuların güvenliğini en üst düzeyde korunmasına katkıda bulunuyor.

Sonuç; Türkiye’de üretilen ve dünyanın 30 ülkesine ihracat başarısı ile gönderilen Megane Sedan, 2017 yılında Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından ‘’Yılın Otomobili’’ seçildi. Test sürecimiz içerisinde şehir içi ve az da olsa uzun yolda kullanma fırsatım oldu. Bu zaman içerisinde Megan Sedan konfor, yol tutuş ve güvenliği konusunda başarılı bir performans gösterdi. Yerini aldığı Fluence’den aldığı bayrağı daha ileriye götüreceğinden eminim. Megan Sedan albenisi yüksek dinamik tasarımı, konforlu ve dijital kokpiti, manuel ve otomatik vites seçenekleri, güvenlik konusunda ödün vermeyen sürüş destek sistemleriyle bizden tam not almayı başardı.

Siz değerli okuyucularıma bu segment otomobil düşünüyorsanız en yakın RENAULT showroom’lardan  yeni Renault Megan’ı test etmenizi tavsiye ediyorum.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan.