Anasayfa » Haberler » Milli Madenlerimiz Bor ve Grafen’den Ülkemize Tasarruf Katkısı
Milli Madenlerimiz Bor ve Grafen’den Ülkemize Tasarruf Katkısı

Milli Madenlerimiz Bor ve Grafen’den Ülkemize Tasarruf Katkısı

Grafen maddesi ve kullanım alanları ile ilgili yeni gelişmeler olduğunu ifade eden Fhm Nanoteknoloji Akademisi Genel Müdürü Mehmet Can Arvas yaptığı açıklamada  sayın Cumhurbaşkanımızın teknolojinin önünü açtığını ifade ederek şunları söyledi;

‘’ Eski Türkiye de  üretim ve teknoloji adına bir adım atılmazken Sayın cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye de ileri teknoloji hamleleri ,savunma,otomotiv,ve diğer bir çok sektörde Türk iş adamları dünyaya meydan okumaya ve dünya teknoloji platformlarına ‘’Biz de Türk teknolojileri olarak varız ve en kaliteli ürünleri yapmaya talibiz ‘ diyerek  katılım sağlamaya başladı.

Dünya Bor rezervinin yüzde 79’ u Türkiye de olduğu için, Bor madenlerinden yapılan ürünler ve ileri teknoloji malzemeleri ülkemize milyarlarca dolar kazanım sağladığı gerçeğinden sonra şimdi Dünya  Grafen rezervinin büyük bölümü Türkiye de olduğundan  Grafen ‘de sanayi ve teknoloji  ile ülkemize katkı sağlayacak. Grafen  üretimi için milli hamleler yapılırken, Grafen kullanımı içinde ileri teknoloji teknikleri geliştiriliyor. Bu itibarla Bor madenini ve Grafen’i ileri teknoloji ile geliştirerek birlikte kullanımını geliştiren özel sektör oldu.

BOR  VE GRAFEN  ARAÇ MOTORLARINDA VE İŞ MAKİNALARINDA

Fhm  Nanoteknoloji Akademisi  Bor ürünleri Genel müdürü  Mehmet Can Arvas  açıklamasına şunları ekledi;

‘’Bor  madeni 1800 dereceye kadar,  Grafen ise 3000 dereceye kadar yüksek ısıya  dayanıklı olduğu için ve her iki malzemenin de kaydırıcı özelliği ile birleşince  metaller arasındaki kayganlık artması ve sürtünme katsayısında önemli rol oynuyor. Motor ve makinalar da yüksek sıcaklıkta oluşan aşınma önlenirken ,metal ömrü uzamakta  ve elde edilen yüksek performans sayesinde ise  yakıt tasarrufu yüzde 20’lere kadar çıkabilmekte ve bu ülke ekonomisine aynı zamanda araç sahiplerine büyük bir tasarruf kapısını açmaktadır’’ diyerek Bor madeni ve grafen’in birlikte kullanılmasının faydalarını izah etti.

Motor ve makinelerin korunması ve daha uzun yıllar çalışması milli servete katkıda bulunduğundan Bor ve Grafen bileşiminin bu ömürleri uzattığı ifade ediliyor. Aynı zamanda Grafen ve Bor madeni sağlık sektöründen savunma sanayisine kadar 250 değişik sektörde kullanılabiliyor.