Anasayfa » Haberler » Modern çağa saf performans: “Cupra Leon E-Hybrid 245” Test ve İzlenimi
Modern çağa saf performans: “Cupra Leon E-Hybrid 245” Test ve İzlenimi

Modern çağa saf performans: “Cupra Leon E-Hybrid 245” Test ve İzlenimi

Cupra Leon E-Hybrid 245”,  yüksek performanslı içten yanmalı bir motorla yüksek torklu elektrikli bir motorun birleşimi olarak modern çağa saf performans olarak sizi bekliyor

Tasarımı ve gücü yanı sıra HB kasa yapısı ile HB ve sportif otomobil severleri hedefleyen Cupra Leon Plug-In Hibrit” sizi yeni bir heyecana ortak ediyor. Her zaman farklı bir araç ile karşınıza çıkıyoruz. Her marka birbirinden farklı ve alanlarında en yeni teknolojileri kullanıyor. Bu bağlamda bizde bunları test ederek gözlemlemiş oluyoruz. Bu haftaki test konuğumuz “Cupra Leon E-Hybrid 245”

 İç Mekan: Araca bindiğinizde iç ferahlığı size merhaba diyor. Özellikle ani hızlanması ve hızlanma sonrasında ani duruşlardaki performansı araca olan güveninizi tazeliyor.

Yine özellikle iç ana konsolda yer alan 10 inçlik dokunmatik dijital ekrana toplaması ise araca ayrı bir heyecan katmış durumda.  Aynı zamanda gözünüz de bir bakıma yorulmuyor…

Test aracımız segmentlerine oranla yol tutuşu ile yolda bir güven veren bu araç görülmeye değer. En azından gidip bir deneme sürüşü yapsanız bile tercihleriniz konusunda size kılavuz olacaktır…

O zaman yine her zaman olduğu gibi biz kendimizi kenara çekelim ve sizi test aracımız ile baş başa bırakalım. Buyurun “Cupra Leon E-Hybrid 245”…

Dış Tasarım: Cupra Leon Plug-In Hibrit! Cupra Leon, 245 HP gücündeki hibrit motoru ile performansın yanı sıra sportif tasarımı ile göz dolduruyor.

Tasarımı gücü ve HB kasa yapısı ile HB ve sportif otomobil severleri hedefliyor. Cupra Leon’un dış görünüşü ve iç mekânı da ruhundaki performans çizgilerini yansıtan tasarıma sahip. Bu segmentte bu kadar güvenli ve yola yayılan ve size güven veren bir araç. Bu bağlamda Seat’ın sportif modelleri için oluşturduğu Cupra ismi artık farklı bir marka haline gelmiş durumda.

Cupra markası sadece Seat’ın modellerini sportif hali ile geliştirip üretiyor. Seat’ın performans departmanının geliştirdiği Cupra modelleri artık yollarda yerini alıyor. Avrupa ile eş zamanlı olarak Türkiye de satışa sunulan Cupra Leon, Seat Leon’un 4’üncü nesli ile aynı alt yapıyı ve görünümü ile tüm detayları bünyesinde barındırıyor.

FARKLI MOTOR SEÇENEKLERİ…
Cupra Leon, Seat Leon’dan farklı motor seçeneklerine sahip; Cupra biri hibrit 2 farklı benzinli motorla Türkiye’de satılıyor.

1.4 e-Hybrid 245 HP DSG ve 2.0 TSI 300 HP DSG motor seçenekleri Cupra Leon’u Seat Leon’dan ayırıyor. Oto Rüyası olarak test aracımız Cupra Leon 1.4 e-Hybrid 245 HP DSG, Seat Leon’la aynı tasarımı paylaşsa da gözle görülür farkları gözümüzün önüne seriyor. Test süreci içerisinde aracımızın Yakıt tüketimi ortalama 8.1 olarak gerçekleşti.

SPORTİF ALTIGEN PANJUR
Otomobilin dış tasarımında bakır renk hâkim. Sportif altıgen panjurun ortasında yer alan Cupra logosu bakır rengin ilk başlangıcı oluyor. Tamponun altında kullanılan bıçak şeklinde spoyler görevi gören çıkıntılar gövde renginden farklı. Tamponun alt kısmında bulunan panjur da sportif karakteri destekliyor. Kaput öne doğru çıkıntılı.

MODERN FAR YAPISI &TEKNOLOJİ
LED teknolojisinin kullanıldığı modern far yapısı kaputun iç kısmında kalarak sert bir ön görünüm sunuyor. Cupra Leon’un Hibrit motoru fişe takılarak şarj edilen (PHEV) tip olduğundan sol çamurluktaki depo kapağı otomobilde kafa karışıklığına neden oluyor. Yan kısımda Aero tasarım 19 inçlik jantların ortasındaki Cupra logosu ve etrafındaki bulunan detayların bakır rengi oluşu bütünlük sağlıyor. Ön jantlardan görünen Cupra logolu fren kaliperleri otomobilin performansına gönderme yapıyor. Brembo fren sistemi gücü yansıtan detaylar arasında yerini alıyor. Cupra Leon’un bagajı boyunca uçtan uca uzanan “Infinite LED” arka farlar, sportif bagaj yapısı ile aracın dinamik kimliğini vurguluyor. LED aydınlatmalar ve arka spoiler ise hareketli çizgiler oluşturuyor. Bagaj kapağında yer alan bakır Cupra logosunun zemini karbon görünümlü. Arka tampon Seat Leon’a göre oldukça sportif. Bunu nedeni ise Cupra Leon’un arka tamponunda kullanılan difizör ve bakır rengi sağ ve solda ikişer çıkışlı egzoz sistemi.

SPORTİF BİR DİREKSİYON
Cupra Leon’da VW Grubu diğer modellerde de görmeye başladığımız birçok detayla harmanlanan iç mekânda modern ve sportif bir hava estiriyor. Cupra Leon’un sportif direksiyonu markaya özel tasarlanmış.  10.25 inç gösterge paneli kişiselleştirme konusunda birçok rakibinden daha fazla imkân sunuyor. Orta konsolda yer alan 10 inçlik dokunmatik dijital ekran sayesinde orta konsolda neredeyse tuş ve düğme bulunmuyor. Cupra Leon eksiksiz bağlantı özelliklerine sahip ilk modeli. Full Link teknolojisiyle kullanıcılar ister Apple CarPlay isterse Android Auto özelliğini kullanarak dijital yaşamlarına da erişebiliyor. Böylece kullanıcılar telefonda bulunan kişi listelerine, müziklerine ya da navigasyon sistemine rahatça ulaşabiliyor. Orta konsoldaki ekran aracılığı ile Hibrit motorun verilerini ve dilerseniz iki motordan birini tercih etme şansı buluyorsunuz.

FARKLI SÜRÜŞ MODLARI…
Cupra Leon 1.4 e-Hybrid 245 HP DSG’de kullanılan benzinli ve Plugin Hybrid motor otomobile hayat veriyor. 1395 cc hacmindeki benzinli motor 5000 d/d’da 115 HP güç ve 1500 d/d’da 250 Nm tork üretiyor. Elektrikli motor ise 116 HP güç ve 330 Nm tork üretiyor. İki motorun birleşiminde ise 245 HP güç ve 400 Nm tork elde ediliyor. VW kökenli Plugin Hybrid’li motor seçeneklerinde 1.5 lt motor yerine 1.4 lt motor tercih ediliyor. Şanzıman olarak da 6 ileri DSG otomatik şanzıman tercih ediliyor.

Elektrikli motorun pilleri fişe takılarak şarj ediliyor. Ev tipi şarj dışında şarj ünitesi kullanılarak da piller şarj edilebiliyor. Şarj tipi DC olamadığı için istasyonda hızlı şarj seçeneği olsa bile otomobilde AC şarj sistemi olduğu için 4-5 saat şarja bağlı kalmanız gerekiyor. Elektrikli motorun şarjı 50-60 km ile sınırlı. Otomobilin iki motoru aynı anda çalıştığında elde ettiği performans oldukça etkili. Şarjı idareli kullanarak Cupra Leon’un performansını yüksek seviyede kullanabilirsiniz. Otomobilde farklı sürüş modları sayesinde sportif ve ekonomik kullanım tercihi yapabiliyorsunuz. Sportif kullanımda süspansiyon ve direksiyonun hisleri sizi baştan çıkartabilir. Sanal da olsa egzoz sesi bu keyfi daha da katlıyor. 225 km/s maksimum hız ve 6.7 saniye 0-100 km/s hızlanma değeri performans beklentisini karşılıyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim.  Sportif tasarımı, işlevsel renkli iç mekanı, teknolojik donanım ve standart olarak sunulan üstün güvenlik sistemleriyle bu segment araç düşünen okuyucularımıza Cupra Leon e-Hybrid’i Doğuş oto ve Cupra bayi ve shpwromlarında test etmelerini öneriyorum.

Ahmet Faruk KOYUNCU

Twitter; @afarukkoyuncu

İnstagram; @ahmetfarukkoyuncu