Anasayfa » Haberler » Multicar Yönetici Direktörü Bahadır Yalçın; Biz İddiali ve Hızlıyız
Multicar Yönetici Direktörü Bahadır Yalçın; Biz İddiali ve Hızlıyız

Multicar Yönetici Direktörü Bahadır Yalçın; Biz İddiali ve Hızlıyız

Multicar Yönetici Direktörü Bahadır Yalçın ile sohbet havasında geçen Multicar raportajımızda, Multinet Up bünyesinde kurulan Multicar hakkında bize bilgi verdi.

Multicar ne zaman kuruldu?

Bahadır Yalçın:”Multicar Multinet’e bağlı olarak 2007 yılı Ekim ayında kuruldu. Ben 1996 yılında bu işin okulu diyebileğimiz Budget’de işe başladım. 2007 yılında da Multicar’ı kurmak üzere buraya geçtim. Kurumların ihtiyaçlarından biri de araç kiralama, filo hizmeti. Multicar da bu motto ile kuruldu. 2007’den bugüne kadar karşımıza çıkan bilgi birikimi ve bir çok zorluklar yaşayarak bugünlere geldik.”

Sektörün ne gibi sorunları var?

Black And White Cars SjowroomBahadır Yalçın:”Öncelikle kanunlarda henüz gerekli donanım mevcut değil. Bizim işlerimizle ilgili maddelerin  kanuna eklenmesi gerekiyor. Bu maddelerin olmaması, düzensizlik ve denetimsizlik sorunlarını ortaya çıkarıyor. Bu düzensizlik içerisinde rekabet etme koşulları da bizim açımızdan zorlayıcı oluyor. Böyle bir piyasada özellikle fiyat açısından büyük farklar oluyor.  Araç ve insan faktörünün olduğu her yerde her geçen gün yeni sorunlar çıkabiliyor.”

Kaç araçla bu işe başladınız, şu an araç filonuzda kaç araç var? Kaç firmaya filo hizmeti hizmet veriyorsunuz?

Bahadır Yalçın:”Bu işe ilk başladığımızda 100-150 stok aracımız vardı.  Multicar ailesi olarak her zaman kendimizi geliştirmek ve bir adım öteye taşımak hedefiyle hareket ediyoruz. Araç sayımızda 5000 sınırını aşmak bizim için çok önemliydi ve bu hedefimizi gerçekleştirdik. 2016 yılı için 3. Çeyrek sonunda kendimize koyduğumuz hedefin %55’ini gerçekleştirdik ve otoparkımızda yaklaşık 5000 arabaya ulaştık. Ayrıca Multicar olarak bu araçların her yıl %30’unu yeniliyoruz.

Şu anda 800’e yakın müşterimize 81 ilde anlaşmalı yetkili servis ağımızla 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz.

Multinet’in arkanızda olması sizin için bir avantaj sağladı mı?

Bahadır Yalçın:”Kesinlikle Multinet Up marka olarak güçlü ve bulunduğu ekosistem içerisinde çok ciddi bir ağa sahip ve bunların yanı sıra sağlam bir finansman gücü var.. Bu güç tabii ki bize bir çok noktada çok güzel bir şekilde yansıyor. Bu gücün arkamızda olduğunu bilerek ilerlemek daha güven verici oluyor. Ayrıca şunu belirtmek istiyorum filo kiralamada biz Multicar olarak müşteri seçiyoruz. Multinet’in 35 bine yakın çalıştığı üye işyeri var.Bunların çoğu KOBİ. Biz de her ay bu işyerleriyle ilgili çalışma ve kampanyalar yapıyoruz.

multicar__gorselKişisel Kiralama düşünüyor musunuz?

Böyle bir düşüncemiz var fakat konjonktüre bağlı olarak bu hizmeti ilerleyen zamanda başlatabiliriz.

Filo Sektörünün Büyümesini Nasıl Görüyorsunuz?

Bahadır Yalçın:”Türkiye’de filo kullanımı şu an %10’larda ve her yıl bu sektör minumum %20 büyüyor. Avrupa’da, İngiltere’de olduğu gibi Türkiye’de de kurumlara bir takım vergi avantajları gelirse sektör daha da hızlı büyüyecektir.” dedi. Yalçın şöyle devam etti:”2016’da biz de %20 büyüme kaydettik fakat normal piyasa şartlarında biz büyümeyi sınırlandırmıyoruz. Önümüze gelen projelerle bu büyüme %40  – %50 de olabilir. Önemli olan nokta karlı olması.”

Multicar Olarak Filo Kiralama Avantajları Hakkında Bilgi Verirmisiniz?

Bahadır Yalçın, şirketlerin henüz filo kiralamanın avantajlarını fark edemediklerini kaydetti. Firmaların araç kiralama ve satın alma ihtiyaçlarına çözüm sunduklarını belirten Bahadır Yalçın, “Müşterilerimizin ciro artışlarına katkıda bulunuyor ve giderlerini küçültmelerine yardımcı oluyoruz. Araç ve filo kiralama hizmetinden faydalanan şirketler filo yönetimi, takibi, hasar-bakım ve operasyonel giderlerle kendileri ilgilenmek durumunda kalmıyorlar, tüm bu hizmetleri filo kiralama şirketlerinin profesyonel ekibi yerine getiriyor. Şirketler ayrıca kiralama süresi boyunca filolarının araç satın alma, sigorta, kasko ve vergilerinden muaf oluyorlar” dedi. Multicar olarak 81 ilde, 250’nin üzerinde yetkili servis güvencesi ile şirketlere kendi işlerine odaklanma imkanı sunduklarını söyleyen Bahadır Yalçın, “Filo kiralama şirketlerinin sunduğu hizmetler sayesinde şirketler toplu araç satın alımı için gerekli finansmanı, işlerine fayda sağlayacak başka yatırımlarla değerlendirebiliyorlar” dedi.

Multicar’ın Kampanyaları ve avantajları Hakkında Bilgi Verir misiz?

Şirket araçları çözümlerimiz içerisinde Multicar ile beraber birincisi müşterilerimize Otomisyon hizmetini sunuyoruz. 150’ye yakın noktada araç kiralayan müşterilerimize belirli sürelerde ücretsiz araç yıkama hizmeti veriyoruz.

ikinci olarak; Bizden araç kiralayan müşterilerimize 6 ay süre ile 1.200 TL’ye kadar bedava yakıt alma olanağı sunabiliyoruz.Araçlarımızı kiralarken bu iki hizmeti de bir paket halinde sunuyor olacağız.

Üçüncüsü ise sunulan Şirket Araçları çözümümüz içerisinde her aracın vazgeçilmez unsuru olan “yakıt” konusunu Shell Partnercard akaryakıt kartı ile tüketiciye cazip avantaj ve indirimler sunuyoruz. Böylelikle şirketlerin akaryakıt ihtiyacını yaygın istasyon ağı güvencesi, tasarruflu kullanım ve tek faturada kontrol imkanları ile karşılamanıza olanak tanıyoruz.

Müşteriler Neden Multicar’ı Tercih Etmeli?

Bahadır Yalçın:”Bu noktada şunu belirtmek isterim ki; öncelikle hızlıyız. Bize ulaşan talebi en hızlı şekilde karşılıyor ve çözüyoruz. Bu hizmeti herhangi bir bölge sınırlaması olmadan Türkiye’nin her sathında veriyoruz. En iddialı olduğumuz nokta bu ve yapılanmayı da bu iddia üzerine kurguladık ve bu yapılanma yaklaşık üç senemizi aldı.” dedi. Bahadır Yalçın:”Bu iddiamızın pratikte uygulayıcısıyız, müşterilerimize verdiğimiz sözü yerine getiriyoruz. Bu çözüm odaklı, hızlı geri dönüşümüz Multicar’a ne  kazandırdı derseniz, sektöründe kontrat yenileme oranı yüksek firma olmamızı sağladı. Bahadır Yalçın son olarak sektörün gelişimi ile ilgili 2017’den de umutlu olduklarını söyledi.

Raportaj: Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan