Anasayfa » Haberler » Nissan Juke 1.0 Platinum Premium DCT Test ve İzlenimleri
Nissan Juke 1.0 Platinum Premium DCT Test ve İzlenimleri

Nissan Juke 1.0 Platinum Premium DCT Test ve İzlenimleri

Bu haftaki test konuğumuz yeni Nissan Juke 1.0 Platinum Premium DCT oldu. Yeni Juke eskisinden bazı izler taşısa da selefinden birçok alanda uzaklaşmayı başarmış. Bundan on yıl önce yollara çıkan Juke, aykırı tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmişti, yeni neslinde tasarım ve teknolojik olarak tamamen değişen Juke’da eski neslinden izler taşıyor.

Dış Tasarım

Yeni Nisan Juke yeni tasarımıyla küçük SUV sınıfında favori olmayı devam ettirmeyi hedeflemiş. Yeni Juke’da daha keskin çizgiler çarpıcı far yapısı 19 inçlik alüminyum alaşımlı jantları ve yüzen tavan hatları ile daha şık ve göz alıcı bir tasarıma sahip. Aracımız yeniden tasarlanmış olmasına rağmen eski Dna’sın dan izler taşıyor. Juke’un yeni tasarımı daha atletik ve güçlü bir duruşa sahip.

Tamamen LED teknolojisi kullanılan yeni Nissan Juke, klasik yuvarlak farlarının yanında, Nissan’ın V-Motion ön ızgarasına eşlik eden yeni Y-şekilli farlara da sahip. Yeni Juke’nin ön tarafına baktığımızda yine ayrı far tasarımı görüyoruz. Önceki modelden tanıyacağınız yuvarlak far tasarımları burada da kullanılmış. Ancak farklı olarak bu sefer sis farları ve gündüz farları birer çizgi şeklinde tasarlanmış. Bu da araca fütüristik bir hava katmış. Bir diğer tasarım detayı olan hava ızgarası, diğer Nissan modellerinden görmeye alışkın olduğumuz tasarım dili kullanılmış.

Arka bölüme doğru basık tavan yapısı gözümüzden kaçmıyor. Yeni Juke’da  arka kavisli spoyler ve bumerang şekilli üç boyutlu LED far yapısı ile eski nesline göre daha atletik ve sportif duruş sergiliyor. Yeni neslinde eskisine göre basık tavan yapısı iç hacimde elden geçirilmiş diz mesafesinde 5.8 cm baş mesafesinde ise 1.1 cm  iyileştirme yapılmış. Yeni Juke genişleyen boyutları ise, uzunluk 4210 cm, genişlik 1800 cm, yükseklik 1595 cm. Ayrıca yeni Juke 422 litrelik bagaj hacmi ile eski nesline göre yüzde 20’lik iyileştirme yapılmış.

İç Tasarım

Yeni Nissan Juke iç mekanı eski nesline göre daha ferah ve konforlu, geliştirilen yeni teknolojisi sürücüye kolaylıklar sağlarken artan boyutlar ile yolculara keyifli yolculuklar sunuyor.

Yaşam alanında kalite çıtası bir hayli yükseğe taşınmış. Kullanılan malzeme kalitesi de kendisini ön plana çıkarıyor. Yeni Juke’da multimedya sistemi göze çarpan en büyük yeniliklerden biri olarak göze çarpıyor. Ön konsolda 8 inç boyutundaki  multimedya ekranı,  yeni NissanConnect sistemini barındırıyor.

Bu sistem sayesinde sürücüler farları kapatıp açma, yol tarifi gibi birçok işlevlere sahip oluyorlar. Ayrıca telefonunuza indirebileceğiniz Apple Carplay ve Android Auto uygulamaları sayesinde, akıllı telefonunuzun ekranını ve önemli uygulamalarını, ön konsoldaki 8 inç’lik dokunmatik multimedya ekranına kolaylıkla yansıtabilirsiniz.

Motor&Yakıt Tüketimi, Performans

Test aracımız Nissan Juke 1.0 Platinum Premium DCT. Yeni Juke’un kalbinde üç silindirli 1.0 litrelik benzinli DIG-T motor bulunuyor.  7 ileri çift kavramalı otomatik vites (DCT) ile 115 HP güç üretiyor. Ayrıca bu motorla 200 Nm Tork üretebilen yeni Juke maksimum 180 km/s hıza sahip. 0’dan 100 km’ye ise 11.8 saniyede çıkabiliyor. Test aracımız yeni Juke test sürecimiz içerisinde yakıt tüketimi 7.6 litre olarak gerçekleşti. Otomatik vites geçişlerini hissetmiyorsunuz. Yeni Juke’da yapılan  iyileştirilmelerle  yalıtım konusunda daha iyi duruma getirilmiş. Sürüş esnasında yol ve rüzgar sesi duymuyorsunuz. Yeni Juke yüksek konumu ve geliştirilen süspansiyonu sayesinde her yol şartında sarsıntısız ve konforlu yolculuk yapma imkanı sunuyor. Yeni Juke Eco modunda daha az yakıt tüketimi sunarken Sport modunda daha performanslı ve sportif sürüş sunuyor.

Güvenlik ve teknolojik donanımları: Nissan Juke 2019’da girdiği Euro NCAP çarpışma testinden 5 yıldız aldı. Yeni JUKE bu özellikleriyle Euro NCAP’ten yetişkin korumada %94, çocuk korumada ise %85 olarak puanlandı. Bisikletli ve yaya koruma testlerinde %81’lik puan alan Yeni JUKE, sahip olduğu Bisiklet ve Yaya Tanımalı Akıllı Acil Durum Frenleme Sistemi, Akıllı Hız Yardım Sistemi, Trafik İşaret Tanıma Sistemi, Akıllı Şerit Müdahale Sistemi, Arka Trafik Geçiş Alarmı ve Kör Nokta Müdahale Sistemi ile tam kapsamlı şekilde segmentinde eşsiz yol güvenlik teknolojisi seçenekleri sunuyor. Akıllı Sürüş Teknolojileri güvenliğinizi, konforunuzu ve manevra kabiliyetinizi en üst seviyeye çıkarıyor. Nissan Intelligent Mobility adını verdikleri elektronik sistemi görevini tam anlamıyla yaparak sürüş güvenliğine katkıda bulunuyor. Tekna versiyonundan itibaren Bisiklet ve Yaya Tanımalı Akıllı Çarpışma Önleme Sistemi, Akıllı Şerit Takip Asistanı, Akıllı Otomatik Uzun Far Asistanı, Trafik İşaret Tanıma Sistemini standart olarak geliyor. Bunlara ek olarak, Platinum Premium versiyonunda mevcut olan Kör Nokta Uyarı Sistemi, Akıllı Yorgunluk Algılama Sistemi, Akıllı Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, Akıllı Çevre Görüş Sistemi de listelerde yerini almış.

Buna paralel olarak JUKE, yüksek kuvvetli çelikten gövdesi ile sağlam ve direnci arttırıcı yapısıyla yolcu emniyeti açısından çok önemli bir yapıya sahip. JUKE’un bu özelliği herhangi bir darbe sırasında darbenin yolcuya ulaşmadan önce kuvveti emiyor ve dağıtıyor. Kör Nokta Müdahale Sistemi de, başka bir araç, aracınızın kör noktasında bulunduğunda, şerit içinde konum değiştirerek ekstra güvenlik sunuyor.

Yeni JUKE, NISSAN Akıllı Hareketlilik teknolojileri sayesinde bu alanda da %73’lük bir oranla yüksek puan aldı. Seçilen modellere göre, akıllı teknolojileri içeren kapsamlı bir pakette, gelişmiş sürüş yardımını içeren NISSAN ProPILOT özelliği de sunuluyor. Bu özellik JUKE’un sürüş sırasında, diğer araçlarla olan güvenli mesafesini koruyarak şeritte tutuyor ve yol almasını sağlıyor.

Bu özellik, uzun yolculuklarda ve yollardaki yoğun trafik sırasında sürücünün stresini hafifletmeye yardımcı olmak adına otonom sürüş için kullanılan önemli bir başlangıç olarak görülüyor. Ayrıca küçük SUV segmentinde birinci sınıf bir özellik olan Kör Nokta Müdahalesi ile JUKE, yan şeritteki diğer sürücü tarafından görülmediğinde bunu algılıyor ve kendi şeridine çekilerek tehlikeden uzaklaşıyor. Arka Çapraz Trafik Uyarısı ile de park yerinde geri geri çıkarken çarpışmaları önlüyor.

Fiyat; Yeni Nissan Juke donanımına göre fiyat aralığı ise: 229.900 TL- 419.400 TL.

Sonuç; Otoruyasi.com ekibi olarak test sürecimiz içerisinde Yeni Nissan Juke’da çok keyifli sürüş gerçekleştirdik. Eski nesline göre dış tasarımını gören çok beğeniyor, içeri giren ise bu aracı almayı arzuluyor. Nissan markasının küçük SUV kategorisindeki oyuncusu , kalabalık ailelerin ilk tercihi olmaya aday diyebilirim. Ayrıca modern tasarımı, geniş iç mekanı ve SUV özellikleri ile sürüş asistanı güvenlik ve teknolojisi ile gönülleri fethetmeye devam edecek. Otoruyasi.com ekibi olarak araç almayı düşünen siz değerli okurlarımıza Yeni Nissan Juke’ı en yakın NISSAN bayii veya showroom’larda test etmeden karar vermemenizi tavsiye ediyorum..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

 Hakkı Günerkan

  www.facebook.com/otoruyasi

 twitter.com/otoruyasi

 twitter.com/hakkigunerkan

 instagram.com/hakkigunerkan