Anasayfa » Hakkı Günerkan » Nissan Qashqai 1.2 DIG-T X-Tronic Tekna testi
Nissan Qashqai 1.2 DIG-T X-Tronic Tekna testi

Nissan Qashqai 1.2 DIG-T X-Tronic Tekna testi

Bu haftaki test köşemizin konuğu, kompakt SUV segmentinde liderliği  elinden bırakmayan Nissan Qashqai’nin  1.2 litre motorlu, X-Tronic şanzımanlı versiyonu oldu. Nissan Qashqai, tüketicilerden gelen isteklere göre makyajlanarak yeni yüzüne kavuştu. Nissan Qashqai ülkemizde çok sevildi.  C suv segmentine öncülük yaparak  en çok satılan crossover ünvanını elinde bulunduruyor.

Dış Tasarım

Yuvarlak tasarım dilini değiştiren Nissan daha köşeli, dinamik ve agresif görüntüsüyle sürücüleri  cezbedecek. Bu tasarım dilini tüm modellerinde ortak olarak yerleştirmeyi hedefleyen Japon otomotiv üreticisi, bunu makyajladığı Qashqai modelinde de uyguladı.  X-Trail’den izler taşıyan makyajlı Qashqai’de ilk dikkati çeken değişiklik yeni far grubu oluyor. Bi-LED far sistemi sayesinde Qashqai artık gece yolculuklarda daha fazla aydınlatma imkanı sunuyor. Araçtaki bir diğer önemli değişim de tampon tasarımında gerçekleşti. Araç, önde daha büyük “V” formlu ızgarası ve krom kaplamalar ile daha şık görünüyor.

Arka bölümde ise tampon öndeki gibi elden geçirilirken, bumerang formlu, 3D aerodinamik efekti verilmiş arka stoplar aracın arka tasarımına da dinamizm getirmiş. Yenilenen dikdörtgen forma kavuşan ve ön tamponun alt köşelerine entegre edilen ön sis farları ise Tekna donanımdan itibaren standart olarak sunuluyor. Aracımızın uzunluğu 4394 mm , genişliği 1806 mm ve yüksekliği  1590 mm.

İç Mekan

Nissan Qashqai’nin dış tasarımında ciddi şekilde fark edilen değişim, iç mekana da taşınmış. Aracın iç mekanına geçtiğimizde, özellikle plastik malzeme ve işçilik kalitesinin hissedilir şekilde artırıldığını görüyoruz. Daha modern bir direksiyon simidi ve vites topuzu dikkat çekerken, konforu artıran bir özellik olarak 4 cam’a da otomatik özellik gelmiş olması. Konsolda, multimedya ekranı ve gösterge panelinde bir değişiklik yok.

BOSE müzik sistemi ise başarılı. Uzun yolculuklarda keyifli bir seyahat olanağı sunuyor. Qashqai’nin yaşam alanı sınıf ortalamalarındaki boyutları sayesinde önde ve arkada baş ve diz mesafesi konusunda herhangi bir sorun yaşatmıyor.

Araçtaki cam tavan, iç mekanın daha aydınlık ve ferah hissettirmesini sağlamış. Qashqai’nin geniş iç mekanı, sunduğu pratik depolama çözümleri ile kalabalık aileler için hayatı kolaylaştırıyor.

Motor&Performans ve yakıt tüketimi

Test aracımızın kaputun altında görev yapan 1.2 litrelik benzinli motor 5200 d/d’de 115 Hp güç ve 1750 d/d’de 165 Nm tork üretiyor. Renault-Nissan ortaklığı imzalı ünite, X-Tronic şanzımanla kombine edildi. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 12.9 saniyede gerçekleştiren Qashqai’nin maksimum hızı 173 km/s. Motor alt devirlerde biraz ağırkanlı olsa da üst devirlere çıkıldığı zaman kullanıcısını memnun eden bir yapıya sahip. Vites geçişleri sarsıntısız. Test sürecimiz içerisinde yakıt tüketimi 7.9 litre olarak gerçekleşti.  Sakin kullanımda ekonomik olan motor, performanslı kullanımlarda şanzımanın da etkisi ile tüketimini çok yükseltmiyor.  Yalıtım konusunda da önemli mesafe kat eden Qashqai’de rüzgar, yol ve en önemlisi motor gürültüsü ciddi anlamda azaltılmış. Direksiyon tepkileri artık daha hızlı. Yenilenen Qashqai eski modellerine göre daha iyi bir yol tutuşuna sahip. Orta sert süspansiyonlar işini fazlasıyla iyi yapıyor. Yükleme hacmi, iç mekan ergonomisi ve konforu ve dengeli yol tutuşuyla makyajlanan Nissan Qashqai iddialı bir seçenek olmaya devam ediyor.

Güvenlik &Teknoloji

Nissan Qashqai yeni güvenlik teknolojisi  İntelligent Mobility özellikleriyle donatıldı. Geleceği günümüze taşıyan yeni teknolojisiyle sürücü,  yolcu ve uyarı sistemleriyle yayalara da  en üst koruma sağlıyor. Özellikle öne çıkan park esnasında çarpmaları önleyen akıllı çapraz trafik uyarı sistemi. Bu uyarı sistemi otomobil hem kör nokta hem de köşelerden hareket halindeyken ve ya dururken yaklaşan tehlikeyi sesli ve görsel olarak sürücüyü uyarıyor. Zaten sahip olduğu akıllı çarpışma önleme sistemine yaya algılama özelliği eklendi. Bu yeniliklerin yanı sıra akıllı yol kontrolü, akıllı sürüş kontrolü, aktif motor freni, akıllı otomatik far asistanı, akıllı yorgunluk algılama sistemi, akıllı çevre görüş sistemi ve akıllı park sistemi de mevcut. Ek olarak geri görüş kamerası, şerit takip uyarı sistemi, trafik işareti tanıma sistemi, kör nokta uyarı sistemi gibi özellikler de yeni Qashqai’nin sunduğu güncel teknolojiler arasında sayabiliriz.

Fiyat; Nissan Qashqai donanımına göre 190.240 TL – 274.990 TL arasında Nissan bayilerinde satılmaktadır.

Sonuç:  Test aracımız Nissan Qashqai yenilenen  tasarımı, teknoloji ve güvenlik sistemleriyle bu segmente satışlarını daha da artırmayı hedefliyor. 2019 Haziran ayından itibaren ise Qashqai’de yeni geliştirilen daha yüksek performanslı  ve tasarruflu  1.3 litre DIG-T benzinli, (Manuel-7 ileri otomatik çift kavramalı şanzıman) 1.5 litre dCi dizel motor seçenekleri ile satışa sunuldu. Gücü ve performansı artırılan yeni Qashqai’leri Nissan satış noktalarında test edebilirsiniz.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan