Anasayfa » Genel » Otoyol ve Köprü geçişlerinde OGS kaldırıldı! İşte Yeni Dönem Kurallar?
Otoyol ve Köprü geçişlerinde OGS kaldırıldı! İşte Yeni Dönem Kurallar?

Otoyol ve Köprü geçişlerinde OGS kaldırıldı! İşte Yeni Dönem Kurallar?

Karayolları Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklama ile 31 Mart tarihinden itibaren OGS geçişlerini kaldırarak, otoyol ve köprü geçişlerinin HGS üzerinden yapılacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü Otomatik Geçiş Sistemi’nin (OGS) kaldırıldığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, otoyol ve köprülerin geçiş ücretlerinin tahsilatı yapılırken OGS ve HGS sistemleri ayrı ayrı olarak kullanılması üzerine bu durumun kullanıcılar tarafından karışıklık yaşamalarına sebebiyet verdiğini açıkladı. İş yükünün azaltılması ve performansın artırılması yönünde atılan adımda 31 Mart 2022 tarihi itibari ile OGS geçişleri kaldırılacak. “Otoyol ve köprü geçişlerinde tahsilat Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) sistemi üzerinden devam edilecek.”

OGS kullanıcıları hiçbir şekilde mağdur olmayacak 

Gerekli tüm önlemler alınacak ve OGS cihazının alındığı banka tarafından kullanıcılara HGS etiketleri ücretsiz olacak verilecek. OGS hesapları HGS hesaplarına dönüşecek ve sonraki dönemde bu şekilde geçiş yapmaya devam edebilecekler. Sistemin verimli çalışması açısından bankalar ile iş birliği ile çalışılacak ve her hangi bir yoğunluk yaşanmasının önüne geçilecek. 31 Mart tarihinden itibaren Otoyol geçişlerinde HGS-OGS ayrımı bitmiş olacak ve sistem çok daha düzenli hale gelmiş olacak.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: TEK GEÇİŞ SİSTEMİ UYGULANACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, otoyol ve köprü geçişlerinde OGS’nin kaldırılması ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Karaismailoğlu, Türkiye’de yaklaşık 17 milyon HGS ve OGS abonesi olduğunu hatırlatarak, “Bunların yaklaşık 1,2 milyonu OGS, 15,8 milyonu ise HGS kullanıcısıdır. İş yükünün azaltılması ve verimliliğin artırılarak vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmesi adına 31 Mart’tan itibaren iki ayrı geçiş sistemi yerine tek geçiş sistemi uygulamasına geçilecek. 2021’de gişelerde HGS’de 563,1 milyon, OGS’de 71,6 milyon geçiş gerçekleşti. Uygulama sistemi olarak da kullanıcıların yüzde 93’ünün tercih ettiği HGS sisteminde karar kılındı. Bu sayede hem kullanıcının tercih önceliği göz önünde bulundurulmuş olacak hem de geçiş sürecinde işlem sadeliği sağlanacak” dedi.

Karaismailoğlu ayrıca, OGS etiketi olan araç sahiplerine ilgili bankalar tarafından ücretsiz HGS etiketi verileceğini ve hesaplarının da HGS’ye dönüştürüleceğini, bu süre içerisinde kullanıcıların otoyol geçişlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamayacağını belirtti.