Anasayfa » Genel » Seat TARRACO FR Test ve İzlenimi
Seat TARRACO FR Test ve İzlenimi

Seat TARRACO FR Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz SEAT ailesinin en büyük üyesi Seat TARRACO FR oldu.  Test aracımız, Ateca ve Arona’nın ardından ailenin üçüncü üyesi olarak D-Suv sınıfındaki ilk modeli. Xcellence ve FR donanımları ile sunulan modelimiz teknolojiyi, dinamizmi ve işlevselliği zarif bir tasarımla birleştirmiş.  FR ile Xcellence paketleri kıyaslandığında FR donanım paketinin daha sportif bir tasarım dili oluşturulmuş. 7 kişilik yolcu kapasitesiyle ailenin diğer üyelerinden ayrılmayı başaran test aracımız Tarraco’yu daha yakından tanıyalım.

Dış Tasarım

Test aracımız Tarraco FR, diğer donanımına göre sportif tasarımıyla ön plana çıkıyor.  Otomobilimizin ön ızgarası SEAT’ın yeni tasarım diliyle şekillendirilmiş. Çarpıcı Full LED mercekli ön farlar markanın imzasını yansıtırken, aynı zamanda kullanıcılarına daha net ve keskin bir görüş sağlıyor.

Yanda ise 19 inçlik jantları, özel rengi ve orijinal versiyonuna göre daha büyük tamponları, ilk dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Sportif görünümün en büyük kaynağının bu jantlar olduğunu söyleyebiliriz.

Arkada ise dinamik LED sinyallere sahip imza niteliğindeki “Infinite LED” farları ise Tarraco’nun önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.

Tüm donanımlarda hem dış hem de iç mekanda yüzde yüz LED teknolojisi kullanıyor. İşlevselliğin çok önemli olduğu arka kısımda düşük bir yükleme alanı sunan Tarraco pratik bir SUV’un tüm özelliklerini üzerinde barındırıyor. Ayrıca arka bölümde krom detaylı difüzörün  hoş bir uyum sergilediği de dikkatimizden kaçmıyor. Aracımızın uzunluğu 4735mm, genişliği 1839mm, yüksekliği ise 1674mm.

İç Tasarım

Test aracımız Tarraco FR’in iç mekanına geçtiğimizde ise, geniş ve konforlu iç mekanı üst düzey bir ferahlık yaşatıyor. Aracımızın geniş ön konsolu kabin içinde ferah bir iç mekan hissiyatı oluşturuy

or. Sportif üç kollu direksiyon üzerinde bulunan tuşlarla adaptif hız sabitleme ve bilgisayarı kumanda edebiliyorsunuz. Ayrıca direksiyon arkasındaki kulakçıklarla vites değişimini kolaylıkla yapabiliyorsunuz. İç mekanın merkezinde ise sürücünün araçla ilgili tüm bilgilere ulaşmasını sağlayan 10.25“ Dijital Gösterge Paneli yer alıyor. Bilgi-eğlence sistemleri söz konusu olduğunda ise tamamen dokunmatik  8,25” ve 9,2” boyutlarında multimedya ekranları ile Full Link teknolojisi sunulmuş. Bolca saklama alanı bulunan aracımızın iç ambiansı sürücü ve yolculara keyifli yolculuklar sunuyor.  7 koltuklu aracımızın 3. sıra koltuklar yatırıldığında 760 litrelik bagaj hacmi elde ediyorsunuz.

Motor, Performans, Yakıt Tüketimi, Güvenlik ve Teknoloji

Test aracımızın kalbinde yer alan 1,5 litrelik benzinli motor 150 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. 7 kademeli DSG otomatik şanzımanla kombin edilen bu motorla aracımızın  0’dan 100’e hızlanması yaklaşık olarak 9,5 saniyede çıkarken,  aracımızın maksimum hızı ise 199 km. Eco, Konfor, Spor ve kişisel sürüş modları ile tatmin edici bir sürüş vaad ediyor. Her yol şartındaki sürüş modları ile gerek şehir içi gerek şehir dışı sürüşlerde normal ve performanslı sürüş kabiliyeti sunuyor.  Aracımızın direksiyon arkasındaki kulakçıklarla da daha keyifli sürüş kabiliyeti sunduğunu belirtmek istiyorum. Test sürecimiz içerisinde Tarraco’nun yakıt tüketimi ise 8.6 litre olarak gerçekleşti.

Güvenlik&Teknoloji: Yeni Seat Tarraco,  Euro NCAP’in zorlu güvenlik testlerinden geçerek beş yıldız almış.  Yeni SEAT Tarraco, daha zorlu sürüş ortamlarında bile sürüşü daha konforlu ve güvenli hale getirmek için tüm yeni nesil tüm sürüş destek sistemlerini bir arada sunuyor. Yarı Otonom Seyahat Asistanı, Acil Durum Sürüş Asistanı, Kör Nokta Tespit Sistemi, Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Araçtan Çıkış Uyarısı, Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) ve Çarpışma Öncesi Asistanı gibi sistemler opsiyonel olarak sunuluyor. Sürücü ve Yolcu Ön-Yan, Perde ve Sürücü Diz (toplamda 7) hava yastıkları, Şerit Takip Asistanı, Ön Bölge Asistanı (Front Assist) ve Acil Durum Asistanı (e-Call) gibi özellikleri ise standart olarak sunarak segmentindeki güvenlik standartlarını en üst düzeye çıkarmış.

Fiyat: Test aracımız 1.5 EcoTSI ACT 150 HP DSG FR – 7 Koltuklu anahtar teslim satış fiyatı 879 bin TL.

1.5 EcoTSI ACT 150 HP DSGXcellence – 7 Koltuklu versiyonu ise, anahtar teslim fiyatı 829,000TL.

Sonuç: Yeni Seat Tarraco FR, tasarımı ve estetik ve geniş iç mekanıyla D-SUV segmentinde farkı ortaya koyarken aynı zamanda ailelerin geniş bagaj ihtiyacını da rahatlıkla karşılıyor. Teknolojiyi, dinamizmi ve işlevselliği zarif bir tasarımla birleştirmiş olan aracımız da her sürüş ayrı bir heyecan veriyor. Yeni Tarraco FR, test sürecimiz içerisinde sürüş keyfi ve konforlu seyahat deneyimini bize yaşattı. Yeni Seat Tarraco FR’ı Volkwagen-SEAT  bayi veya showroomlarda denemeden bu segmentte araç almaya karar vermeyin diyoruz.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

 

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan.