Anasayfa » Hakkı Günerkan » Toyota Corolla 1.8 Hybrid Testi
Toyota Corolla 1.8 Hybrid Testi

Toyota Corolla 1.8 Hybrid Testi

Bu haftaki test konuğumuz dünyada 46 milyon satılan Toyota Corolla. Türkiye’de de önemli başarılara imza atmış bir model. Ülkemizde üretilen ikinci hibrit modeli olma özelliğini de taşıyan Toyota Corolla . 2019’unda Otomobil Gazetecileri tarafından Yılım Otomobili ünvanına kavuştu. Toyota’nın Sakarya fabrikasında üretilerek birçok ülkeye ihraç edilen yeni Toyota Corolla 1.8 lt Hybrid’i Passion X-Pack e-CVT şanzımanlı donanımını sizlere tanıtacağız.

Yenilikçi Dış tasarım

Yeni nesil Toyota Corolla tasarımındaki modern ve yenilikçi çizgilerle artık daha çekici ve daha sportif. C segmentinin güçlü oyuncularından 12’nci nesil Corolla’nın dış tasarımının detaylarına baktığımızda; ön bölümde markanın Under Priority olarak adlandırılan tasarım felsefesinin daha da belirgin yansıtıldığını söyleyebiliriz.

Daha çarpıcı tampon ve ön alt ızgara tasarımı, yanlarda bulunan C formlu kaplamalar ve alt kısımda bulunan sis lambaları ile aracın kendine has tasarım temasını vurguluyor.

Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise ortasında markanın amblemine yer bulmuş ve keskin far dizaynıyla birbirini tamamlayacak şekilde tasarlanmış. Otomobilin arka tasarımında da ön taraftaki çizgilerle uyumluluk devam ettirilmiş. Sedana özgü stop grubu ve farlarla buluşturulan krom detaylar, modelin güçlü duruşunu simgeliyor. 4630 mm uzunluk, 1435 mm yükseklik ve 1780 mm genişlik ölçülerine sahip yeni Toyota Corolla Hybrid’in bagaj hacmi ise litre.

Konforu yüksek İç mekan

Toyota Corolla Hybrid’in iç tasarımında da dikkat çeken dokunuşlar var. Yeni kokpit, kullanımı kolay üstün teknolojiler ile dikkat çekici tasarımı bir araya getiriyor. Kaliteli malzemeler ve kaliteli işçilikle üretilen iç mekan, hem tasarımı hem de teknolojileriyle kalite algısını hissettiriyor. Gösterişli ön konsol, bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliği ve ergonomisiyle gözler önüne seriyor. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan ve dikkat dağıtmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlayan iç tasarım ileri teknoloji ile destekleniyor.

Geri görüş kamerası entegre edilmiş Toyota Touch 2 multimedya sistemine, 8 inç renkli dokunmatik ekran kullanılarak rahatça ulaşılıyor. Kablosuz Şarj Ünitesi de, akıllı cep telefonlarını, kabloya gerek kalmadan şarj edebilme imkanı veriyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı sunarken aynı zamanda maksimum diz mesafesi sağlıyor. Kaliteli malzemelerle üretilen kokpitte; belirli donanım seviyesinden itibaren deri, krom eklentiler ve parlak siyah yüzeyler gibi detaylarıyla kalite algısını yükseltiyor ve görsel bir şöleni beraberinde getiriyor.

Motor& Performans ve Yakıt Tüketimi

Test aracımız Toyota’nın kendi kendini şarj edebilen bu ileri teknolojisi artık yeni Corolla’da da üreterek tüm dünyaya satışını gerçekleştiriyor.  Son derece sarsıntısız, sessiz ve son derece verimli olan hibrit sistem, 1.8 litre benzinli motor ve elektrik motorunun en verimli ve uyumlu şekilde beraber çalışması ile ihtiyacınız olduğu anda gereken hızlanmayı sağlıyor. 122 Hp’lik beygir gücüne sahip motorun maksimum torku ise 142 Nm.

 Corolla Hybrid özellikle şehir hayatında yoğun trafikte devamlı dur kalk yaparak artan yakıt tüketimini düşük süratlerde çalışan elektrik motoruyla makul seviyeye getiriyor. Bu motora ihtiyaç olan enerjiyi enerji geri kazanımlı frenden alan model herhangi bir dışarıdan şarja ihtiyaç duymadan ilerleyebiliyor. Test sürecimiz içerinde 4.3 litrelik ortalama yakıt tüketimi kaydettik. Toyota’nın Yeni Global Mimarisi (TNGA) platformu kullanılarak üretilen yeni Corolla, yere daha yakın ağırlık merkezi ve bağımsız çift salıncak arka süspansiyonu sayesinde daha dinamik bir yol tutuşu ve kontrol sağlarken, sarsıntısızlığı ve sessizliği ile de konforlu sürüş keyfi yaşatıyor.

Güvenlik:  Kaza yapma riskini en aza indiren yüksek teknolojiye sahip Toyota Corolla hibrit güvenlik konusunda da başarılı bir otomobil. Toyota Safety Sense tüm sürüş koşullarında daha güvenli hissetmenizi sağlıyor. Yeni akıllı özellikler sunan Corolla, hem sürücüye hem yayalara ekstra güvenlik sağlıyor.  Örneğin Ön Çarpışma Önleyici Sistemi  özellikle gece veya  gündüz  sürüşünde önündeki yayaları algılarken gerektiğinde otomatik  fren yapıyor. Ayrıca bisikleti algılama sistemi ile de bisikletliler algılanarak sürücüyü dikkatli olma konusunda uyarıyor.

Fiyat: Toyota Corolla Hibrit donanımına göre 143. 900 TL- 182.950 TL arasında fiyatla satışa sunulmaktadır.

Sonuç :  Toyota özellikle son yıllardaki elektrikli otomobile geçişten önceki en iyi teknolojilerden biri olan hibrit teknolojisini  en iyi bir şekilde ürettiği otomobillere monte etti.  Ürettiği otomobiller hem Türkiye’de hem dünyada kabul gördü. Hibrit teknolojisi ile üretilen Corolla tasarımı, teknoloji, konforu ve yakıt tüketimi ile yine bu alandaki rekorlarını üzerine ekleyerek yoluna devam edecektir.

Okuyucularıma Toyota Hibrit  modelini sizlere en yakın Toyota bayii veya showroom’larda test etmenizi tavsiye ederiz..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan