Anasayfa » Haberler » Toyota Yaris 1.5 Dream X-Pack Multidrive Test ve İzlenimi
Toyota Yaris 1.5 Dream X-Pack Multidrive Test ve İzlenimi

Toyota Yaris 1.5 Dream X-Pack Multidrive Test ve İzlenimi

1999 yılında hayata merhaba diyen Toyota Yaris, 4. nesil modernize edilmiş 2021 modeli ile test konuğumuz oldu. Toyota’nın TNGA platformu üzerine yapılan Yeni Yaris; tasarım dili, sürüş dinamikleri, teknolojisi ve güvenlik özellikleriyle ön plana çıkıyor. Test aracımızı biraz daha daha yakından tanıyalım..

DIŞ TASARIM

Yeni Yaris’i görür görmez, yeni jenerasyon B-HB segment araçların özelliklerini taşıdığını ve bunu kaliteli bir dil ile yansıttığını görebiliyorsunuz. Aracın büyük ve alçak ön ızgarası, LED  ve keskin bakışlı ön farları, LED sinyalleri oldukça sportif duruyor. Sis farlarının bulunduğu hava kanalları sportif görünüşüne agresif bir bakış katmış. Ayrıca buradaki hava kanalları frenlerin soğumasına da katkı sağlıyor. Yeni Yaris, 3940 mm uzunluğa, 1.745 mm genişliğe ve 1.550 mm yüksekliğe sahip.

Aracın arkası ise daha keskin çizgiler ile detaylandırılmış. Ortada araç amblemini de taşıyan piyano siyahı detay farları da içine alıyor. Yüksek tutulan arka tampon aracı arkadan da agresif bir görüntüye kavuşturmuş. Araca dışardan bakıldığında her an harekete hazır olan ruhunu hissedebilirsiniz.

Aracın bagaj hacmi 286 lt olarak ölçülüyor. Seleflerine göre bu rakamın daha küçük olduğunu belirtmem gerekiyor.

İÇ TASARIM

Aracın kapısını açtığınızda sade, kaliteli malzeme ve işçilik ilk gözünüze çarpan detay oluyor. Araçta yeni nesil olmak için gereken tüm özellikler mevcut. 8 inç Toyota Touch multimedya ekranı, akıllı telefon bağlantısı, Bluetooth bağlantısı oldukça kullanışlı konumlandırılmış.

Ayrıca 3 kollu direksiyon simidi üzerinden de birçok özelliği kontrol edebiliyorsunuz. İç mekan oldukça sade ve göz yormuyor. İç mekanda bolca kullanılan krom detaylar ince işçiliği ve şıklığı göz önüne sunuyor.

Saklama alanı açısından oldukça yeterli diyebileceğim şekilde dizayn edilmiş olan Yeni Yaris yaşam alanı açısından da oldukça ferah. Yaris  seleflerine göre ortalama bir ferahlık sunuyor diyebilirim. Sürücü koltuğunun daha geri ve daha aşağı konumlandırılması sayesinde sürüş keyfi de eski modeline oranla daha fazla arttırılmış.

MOTOR, TEKNOLOJİ , GÜVENLİK, PERFORMANS, YAKIT TÜKETİMİ

Yeni Yaris’in kalbinde 1.490 cc silindir hacmine sahip, 125 HP gücünde bir motor yatıyor. 153 NM maksimum torka sahip olan aracımız 180 km’s’ye kadar çıkabiliyor. Aracın 0’dan 100 km’ye hızlanması ise 10.2 saniye alıyor.  Yaris’in otomatik CVT şanzımanı, sürüş koşullarına bağlı olarak vites oranını sürekli ve kademesiz olarak düşük hızdan yüksek hızlanmalara sarsıntısızca gerçekleştiriyor.

Motorun sessiz çalışma karakteri de benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan da ödün vermiyor. Yeni Yaris’in ortalama yakıt tüketimi 4.7 olarak görünüyor. Şehir için kullanımda 6.4 rakamını yakaladık. Tabi İstanbul trafiğini bilen bilir. Daha sakin kullanımlarda yakıt tüketimi azaltılabilir.

Yeni Yaris’in tekolojik ve güvenlik özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz : çocuk koltuğu sabitleme mekanizması (ısofıx), arka kafa başlıkları (3 adet), ön yolcu hava yastığı devre dışı bırakabilme, sürücü ve ön yolcu emniyet kemeri uyarısı, arka yolcular için emniyet kemeri uyarısı, boyun incinmelerini önleyici (wıl) sürücü ve ön yolcu koltukları, sürücü ve yolcu ön orta hava yastıkları, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, sürücü ve yolcu yan hava yastıkları, geri görüş kamerası, arka stop lambaları, motor kilitleme sistemi (ımmobilizer), ebd ile desteklenmiş abs fren sistemi, acil fren uyarı sinyalı (ebs), led arka kapı üzeri fren lambası, yokuşta kalkış destek sistemi (hac), lastik basınç uyarı sistemi (tpws), araç denge kontrol sistemi (vsc), araç içi acil çağrı sistemi (e-call), gündüz yanan ışıklar (led).

Fiyat; Yeni Toyota Yaris donanımına göre fiyat aralığı : 368.400- 647.150 TL.

Sonuç: Yeni Yaris’i otoruyasi.com ekibi olarak test ettik ve beğendik. Gerek dış görünümü olsun, gerekse sade ve kaliteli iç mekanı olsun bizlerden tam not almayı başardı. Sizlere de en yakın showroom’lardan Toyota Yaris’i denemenizi tavsiye ederiz.

Herkese keyifli sürüşler dilerim..

Onur Kaan Günerkan

www.facebook.com/froozz

instagram.com/_onurkaan_