Anasayfa » Haberler » Trafik Sigortası ve Kasko
Trafik Sigortası ve Kasko

Trafik Sigortası ve Kasko

Kış aylarında kasko sigortasının hasar oranı diğer mevsimlere göre daha yüksektir. Tahmin edebileceğiniz gibi mevsimsel yağış, don, buzlanma ve benzeri doğa olayları nedeniyle kaza riskiniz artabilir. Araç sigortası sorgulama işlemi için sigorta şirketlerinin web sitelerinden sorgulamanızı hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Bir kaza durumunda ne tür bir sigortadan yararlanacağınızı bilmek faydalı olacaktır. Her yıl yaptırdığınız trafik ve kasko sigortaları karışıktır ve hangi sigortanın neyi garanti edeceğini bilemezsiniz. Buradan yola çıkarak kasko ile trafik sigortası arasındaki farkı kısaca anlatmak istiyoruz.

 1. Trafik Sigortası Nedir?
 2. Kasko Nedir?
 3.  Trafik Sigortası ve Kasko Farkları nelerdir? Bilgileri bulabilirsiniz.

1. Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, devlet tarafından düzenlenen ve aracınızın üçüncü şahıslara karşı sigorta ettirebileceği bir sigorta ürünüdür. Burada listelenmiş ve yaralanma amacının aşağıdaki gibi olduğundan emin olunmuştur:

 • Kazada başka bir arabanın zarar görmesi,
 • Karşı araçta bir veya birden fazla kişinin yaralanması veya ölümü nedeniyle oluşabilecek tedavi ve diğer masraflar,
 • Kazada başka araç olmasa dahi çevreye zarar, sokak hayvanları vb.
 • Kısacası trafik sigortasında sigortalanan siz veya aracınız değil, size zarar veren üçüncü şahıstır. Aynı mantıkla hasarınız karşı tarafın trafik sigortası tarafından karşılanacaktır.

2. Kasko Nedir?

Kasko bir sigorta ürünüdür, aracınızı en sevdiğiniz garanti ile koruyabilirsiniz. Zorunlu trafik sigortasından farklı olarak tamamen isteğe bağlıdır. Garanti süresi 1 yıl olup, çarpışma, çarpışma, hırsızlık, yanma, sel, deprem, terör gibi durumlarda aracınızı garanti altına alabilir. Küçük örneklerle kasko sigortasının aracınızı nasıl sigortaladığını daha kolay açıklayabiliriz:

Bir sabah işe gitmek için arabanızı otoparktan çıkarken karşı taraftaki ağaca çarptınız ve farları, tamponu ve kaputu kırıldı. Bu tür hasarlarda aracınızı kasko sigortası ile sigortalatabilirsiniz. Yine bir gün trafikteyken arkadan bir araca çarptınız hem siz hem de çarptığınız araç hasar gördü. Arıza tamamen size ait. Bu durumda üçüncü bir kişiyi yaraladığınız için çarptığınız aracın vereceği hasar zorunlu trafik sigortanız, hasarınız ise kasko tarafından karşılanacaktır.

3. Kasko ve Trafik Sigortası Farkları nelerdir?

Kasko ile trafik sigortası arasındaki farkları şu şekilde sıraladık.

 

 • Trafik sigortası zorunludur çünkü sizden değil başkalarından sorumlu olduğunuzu garanti eder. Sigorta tamamen isteğe bağlıdır.
 • Trafik sigortanız yoksa veya hiç almadıysanız, aracınız güvenlik güçleri tarafından tespit edildikten sonra yasaklanır. Motorlu araç sahipleri, süre dolmadan trafik sigortası için yeniden başvurmak zorundadır. Kasko sigortasının böyle bir zorunluluğu yoktur, isteğe bağlı ürünlerde sigortalının (yani sizin) yenileme süresini takip etmesi gerekir. Kasko sigortanız ve sorumluluk limitli isteğe bağlı mali mesuliyet sigortanız varsa, kalan tutar için sigorta geçerli olacaktır.
 • Kasko poliçesi oluştururken ihtiyaçlarınıza göre esnek bir şekilde koruma ve limit belirleyebilirsiniz ancak trafik sigortası için geçersizdir. Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi trafik sigortasının kapsamı devlet tarafından belirlenir ve belirlenir. Bu limitler yalnızca belirli standartlara göre yıllık olarak güncellenir.
 • Taşıma sigortasının hesaplanmasında Maliye Bakan Yardımcısı tarafından belirlenen garanti limitinin serbest tarife esası esas alınır. Yani her şirkette aynı teminata sahip ürünler için sigorta şirketleri farklı fiyatlardan fiyat belirleyebilir. Bu sizin için şu anlama gelmelidir: Mümkün olduğu kadar çok sigorta şirketinden trafik sigortası fiyat hesaplamaları alın ve en ucuz trafik sigortasını seçin.
 • Zorunlu trafik sigortası teminatı sabit olup, teminatın üst sınırı her yıl Maliye Bakan Yardımcısı tarafından belirlenir. Üçüncü şahıslara verdiğiniz zarar, trafik sigortasının teminat limitini aşarsa, kalan tutardan sorumlu olmaya devam edersiniz.
 • Kasko sigortasında ise durum tamamen farklıdır, fiyat teklifi alırken en ucuz kaskoyu almak yerine ihtiyacınıza en uygun korumayı tercih etmelisiniz. Bunun için birden fazla firmadan teklif almalı ve bunları karşılaştırmalısınız. Örneğin: ihtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırmamak primlerinizi düşürür, ancak kaza anında başka bir araca verdiğiniz hasar trafik sigortasının teminat limitinin üzerindeyse, yukarıdaki masrafları karşılamalı ve sigortadan çıkarmalısınız.
 • Kasko poliçenizdeki trafik sigortası limitine kadar ihtiyari sorumluluk sigortası yaptırabilirsiniz, bu da size üçüncü şahıs koruması sağlar ancak sigorta poliçenizi istediğiniz zaman iptal edebileceğiniz için trafik sigortası yaptırmaktan kurtulamazsınız.

Nisan 2013 tarihinden itibaren Rayiç Bedeli, aracınızın kasko poliçenize uygun olması durumunda ödemeniz gereken tutarı ifade etmekte olup, her zaman güncel fiyat olarak ifade edilmiştir. Bunun nedeni, bu tarihten önce, aracınızı daha düşük primle sigortalatmak için sigorta poliçesinde yazan araç fiyatında oynama olabilir. Ancak artık aracınızın piyasa değeri, örneğin kasko değer tablosu gibi bir rulman olarak kabul edilmekte ve araç fiyatı “Rayiç Bedel” olarak ifade edilmektedir.