Anasayfa » Haberler » TransAnatolia’nın 4.Gününde Yarışçılar Yıldız Dağı’ndan Refahiye’ye Ulaştı
TransAnatolia’nın 4.Gününde Yarışçılar Yıldız Dağı’ndan Refahiye’ye Ulaştı

TransAnatolia’nın 4.Gününde Yarışçılar Yıldız Dağı’ndan Refahiye’ye Ulaştı

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı izni ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu desteğiyle düzenlenen TransAnatolia Rally Raid’in dördüncü gününde yarışçılar, Yıldız Dağı’ndan Refahiye’ye toplam 297 km yarıştı.

Eskişehir’den Kars’a uzanan TransAnatolia Rally Raid’in dördüncü günü 15 Eylül Çarşamba sabahı Yıldız Dağı’ndan start aldı. Yarışçılar 258 km’si özel etaptan oluşan rotada sırasıyla Dipsiz Göl, Kösedağı ve Kızıldağ özel etaplarından geçerek günü toplam 297 km’lik sürüş ile Refahiye Dumanlı Tabiat Parkı kamp alanında noktaladı. Refahiye Kaymakamı Eyüp Kaykaç ve Refahiye Belediye Başkanı Çakmak Paçacı yarışçıları alanda ziyaret etti.

15 Eylül Çarşamba gününde sıralama şu şekilde gerçekleşti;

Motosiklet grubunda; KTM 450 ile yarışan İtalyan Alberto Bertoldi 4 saat 46 dakika 59 saniye ile birinci olurken; KTM 450 ile yarışan İtalyan Cesare Zacchetti 4 saat 48 dakika 49 saniye ile ikinci, KTM 890 Adventure R ile yarışan Anlas Sporcusu Serkan Özdemir 4 saat 59 dakika 31 saniye ile üçüncü oldu. Genel klasmanda ise Alberto Bertoldi birinci, 29 saniye farkla Cesare Zacchetti ikinci ve Serkan Özdemir üçüncü durumda.

Özel etap oranının en yüksek olduğu yarışın dördüncü gününde KTM 500 EXC-F ile yarışan Erhan Bulluk kaza geçirerek yarış dışı kaldı.

Otomobil grubunda Can-Am Maverick X3 ile yarışan İtalyan Federico Butto ve Filippo İppolito ikilisi 4 saat 53 dakika 37 saniye ile birinci, Suzuki Grand Vitara ile Becce Motorsport takımından Mert Becce & Sertaç Tatar ikilisi ikilisi 5 saat 18 dakika 04 saniye ile ikinci, Mitsubishi L 200 ile yarışan İlyas Sönmez ve Dağdan Bereket ikilisi ise 5 saat 29 dakika 32 saniye ile üçüncü oldu. Genel klasmanda ise Federico Butto & Filippo İppolito ikilisi birinci, Mert Becce & Sertaç Tatar ikinci, Murat Kamil Altun & Tuvana Sayar üçüncü durumda.

Yarışçılar 16 Eylül Perşembe günü, 196 km’si özel etaptan oluşan toplam 342 km’de yarışacak olup, Yassıçemen, Otlukbeli ve Karasu etaplarından geçerek günü Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde noktalayacak.

Bu yıl TransAnatolia’ya Türkiye, İtalya, Hollanda ve İngiltere’den toplam; 40 motosiklet, 19 otomobil, 4 SSV, 4 Quad ve 3 Kamyon olmak üzere 70 araç ve 96 yarışçı katıldı.

11.yılında TransAnatolia’nın sponsorları arasında Korlas (Ducati), Eti, Spor Toto, General Tire, Castrol, Anlas, İzeltaş, Fikirmedya, Anafarta ve Jules Verne bulunuyor.

TransAnatolia Rally Raid, Türkiye’de 2010 yılından beri her yıl düzenlenen bir motorsporları yarış organizasyonudur. Yarışta Motorsiklet, 4×4 Otomobil, Kamyon, Quad ve SSV kategorilerinde ve yol dışı etaplarda yarışılmaktadır. TransAnatolia kısa sayılabilecek bir süre içinde dünyanın en iyi ralli raid yarışlarından biri olarak tanınmaya başlanmıştır. TransAnatolia’da sporcular dünya standartlarında yol notları ile yarışmakta ve kesintisiz bir şekilde çalışmakta olan uydu takip sistemi ile izlenmektedir. Uydu takibiyle birlikte çeşitli aktif ve pasif güvenlik tedbirleri mümkün olan en üst düzeyde sağlanmaktadır.