Anasayfa » Haberler » Yeni Ford Fiesta 1.6i Titanium: Karizma ve Sportiflik Bir Arada
Yeni Ford Fiesta 1.6i Titanium: Karizma ve Sportiflik Bir Arada

Yeni Ford Fiesta 1.6i Titanium: Karizma ve Sportiflik Bir Arada

Ford Fiesta 1.6i PowerShift benzinli Testi
Ford markasının B segmentinde en çok beğenilen ve en çok satan binek otomobili Fiesta son makyajını yaparak otoruyasi.com’untest konuğu oldu. Türk sürücülerin gözdesi bu otomobili otoruyasi okurları için inceleme fırsatı bulduk. Piyasaya Trend ve Titanium olmak üzere iki donanım seçenegi ile sunuldu. Yepyeni teknolojisi ve yeni tasarımı Ford Fiesta her iki donanımda da daha dinamik ve sportif görüntü sergilemiş.

DIŞ TASARIM

ford fiesta-1Yeni Fiesta’ya ilk bakışta modern bir görüntü çiziyor. Modern tasarımını yeni teknolojisiyle harmanlayarak daha çekici ve atletik görüntü veriyor. Arkadan öne doğru ivmelenen kinetik bir yapısı var. Yenilenen yeni yüzü ise, motor kaputunun üzerinden çamurluklara kadar uzanan yeni dizayn gündüz yanan LED’liön far grubu, trapezoid geniş ön ızgara ve krom kaplı sis farları öne dogru uzayan burnu ile daha agresif görüntü sergilenmiş.Yanda ise stop lambalarına entegre sinyal lambası, gövde rengi aynalar ve ön çamurluktan başlayıp arka stoplara kadar uzayan çizgisi ile kinetik tasarıma katkıda bulunulmuş. Arka bölümde ise arka cam üzeri spoiler, cam hizasındaki stop lambaları ile araç daha yuvarlatılarak sportif bir görüntüye kavuşmuş.

ford fiesta-5KONFOR VE İÇ MEKAN
Ford Fiestanın iç bölümüne geçtiğimizde ise bizi ferah bir mekan karşıladı. Sürüş pozisyonuna göre ayarlanan ön sürücü koltuğu ve direksiyonu, kaliteli bir iç dizayn kolay kullanım imkanı sunan direksiyondaki kısa yol tuşları, sürücü ve yolcular için bol miktarda saklama alanları ile sürüş zevkinize katkıda bulunulmuş.

ford fiesta-6 USB bağlantısı, kaliteli ses sistemi ve klimasını çok begendim.Fiesta’nın gece iç ambiansı da unutmamak lazım. Yeni Fiesta’da yapılan son yenilikler ile daha soft ve estetik görüntü vermekten geri durmuyor.Dış tasarımındaki sportif ruh aynen iç dizayna da yansıtılmış.

ford fiesta-3PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
B segmentinin en performanslı otomobillerinden biri olan Ford Fiesta yeni haliyle de performansından ödün vermiyor.
Test konuğumuz 1.6i PowerShift otomatik benzinli aracımız 6300 d’de 105 beygirlik güç üreterek, 4200-4500 d’d
150 Nm’lik tork üretebiliyor. 0-100 hızlanmasını 10,5 saniyede yapan Fies’ta maksimum hızı ise 184 Km/s. Dinamik ve atak sürüş sergileyen Fiesta, yol tutuşu beklentileri karşılarken, virajlarda da Esp’nin devreye girmesiyle güvenlikten vaz geçmiyor. PowerShift otomatik şanzıman vites geçişlerini hissettirmiyor. Otomatik şanzımanlı benzinli test aracımız da bizim kullandığımız aralıkta yakıt tüketimi ise, 6.9 litre olarak gerçekleşti.

ford fiesta-4GÜVENLİK

Euro Ncap çarpışma testinden 5 yıldız alan Ford Fiesta. aktif ve pasif güvenlik önlemleri ile
sürücü ve yolcuların güvenliğini en üst düzeyde tutmaya özen gösteriyor. Güvehlikte yeni sistemler geliştiren Ford Mühendisleri Ford SYNC ve Acil Yardım özelliği sayesinde hayat kurtarma potansiyeline sahip özelliklerinden biri Acil Durum Yardımı. Beklenmedik bir kaza yaşanmasıyla birlikte hava yastığının açılması ya da yakıt pompasının devre dışı kalması durumunda bu teknoloji sizin için otomatik olarak Acil Yardım birimlerini arıyor. Düşük hızda çarpışmaları önlemek için Fiesta sizin yerinize  fren yapabiliyor.Ayrıca, Sürücü Hava Yastığı,Yolcu Hava Yastığı, Yan/Perde Hava Yastıkları,Antiblokaj Fren Sistemi (ABS) Fren Güç Dağılım Sistemi (EBD), Elektronik Denge Sistemi (ESP), Hız Sabitleme (Cruise Control), Yokuş Kalkış Sistemi (Hill Holder) ile güvenlikte tam koruma sağlanıyor.

ford fiesta-2FİYAT
Ford Fiesta 1.6i PowerShift Titanium 1.6ibenzinli 105PS Powershift anahtar teslim fiyatı: 42.240 TL

ford fiesta-8SONUÇ
Her alanda yenilikleriyle söz sahibi olan Ford, Yeni Fiestada’da teknolojik ve modern tarzı birleştirerek
ortaya kinetik ve sportif, şık otomobil tasarlamışlar. Dış tasarımındaki agresif ve kinetik yapısını iç mekanda da
ortaya koyarak sportif ruha hitap eden otomobil dizaynı elde edilmiş. Test sürecimiz içerisinde zevkli ve keyifli
sürüş gerçekleştirdik. Yüksek hızlarda içeri biraz rüzgar sesi alsada Fiestanın teknoloji ve ruha hitap eden
dizaynı ile bunu aşabiliyorsunuz. Özeillikle şehir içi kullanımda rahatlığı estetiği ve kolay park imkanı ile
her kesim sürücünün tercihi olacagından eminim. Okuyucularıma Yeni Ford Fiesta’yı Ford bayi ve Showroomlarında
test etmelerini öneriyorum.

Kazasız ve keyifli sürüşler dileğiyle,

Unutmayalım, Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim..
Hakkı Günerkan