Anasayfa » Haberler » Yeni Honda Jazz Crosstar e:HEV Test ve İzlenimi
Yeni Honda Jazz Crosstar e:HEV Test ve İzlenimi

Yeni Honda Jazz Crosstar e:HEV Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz asi bakışlı Yeni Honda Jazz Crosstar, yeni görünümü ve teknolojileri ile Otoruyasi.com ekibinin konuğuydu. 4. nesil Honda Jazz Crosstar, Suv görünümünü andıran yapısı ile yerden yüksek yapısı, suya dayanıklı döşemeleri ve entegre tavan rayları sayesinde standart versiyondan ayrışıyor.

Dış Tasarım

Yerden 30 mm yükseltilen Yeni Honda Jazz Crosstar’ın gövdesi 31 mm genişletilmiş ve araç boyu da 46 cm uzatılmış. Araçtaki yükseklik sayesinde geniş bir görüş açısına sahip oluyorsunuz.

Eski modele göre daha heybetlenen ve görünüm olarak çağımızın ileri model görünüm detaylarını taşıyan Yeni Honda Jazz Crosstar, suya dayanıklı ve gövdeyi saran siyah plastikleri, tavan rayları, 16 inçlik gümüş ve siyah alaşımlı jantları ile standarttan ayrışmayı başarmış. Yeni Honda Crosstar’ın uzunluğu 4090 mm, genişliği 1725 mm, yüksekliği ise 1556 mm.

İç Tasarım

Honda’nın e:HEV ürün logosunu taşıyan Yeni Honda Jazz Crosstar, dışarıdaki modern ve kompakt görüntüsüne karşılık içerisinde geniş ve ferah bir alanı barındırıyor.

Aracın ön tarafında bulunan ön kelebek camları ve ince A stunları, önceki nesillere oranlar görüş açısını arttırmış ve bu sayede yolun hakimi olduğunuz hissini yaşayabiliyorsunuz. Sadece bu özelliği bile benim gibi görüş açısına önem veren sürücüler için önemli bir detay.

İki kollu direksiyon simidi aracın gösterge panelini çok daha rahat bir şekilde görmenize olanak sağlıyor. Ayrıca yine direksiyon simidinden bir çok fonksiyona ulaşabiliyorsunuz. Genel olarak sade ve şık bir görüntü sergileyen Yeni Honda Jazz Crosstar, ince düşünülmüş detayları ile kullanışlı imkanlara sahip. Ön tarafta sağda ve solda bulunan bardak koyma yerleri bunun en basit örneği.

7 inçlik TFT gösterge paneli ve 9 inçlik HMI dokunmatik ekranı, sürücünün dikkatini en az dağıtacak şekilde konumlandırılmış. Özellikle TFT ekranın görüntüsünü beğendim. Araçtaki bu detaylar kalite hissini arttırıyor.

Performans, Teknoloji ,Güvenlik, Yakıt Tüketimi

Yeni Honda Jazz Crosstar, 1.498 cc’lik silindir hacmi, 109 HP beygir gücü ve 253 Nm Maksimum tork değeri ile oldukça seri bir araç. 0’dan 100 km’ye 9.9 saniyede çıkabilen Yeni Honda Jazz Crosstar’ın maksimum hızı 175 km/s. Akıcı bir sürüş deneyimini kullanıcısına yaşatan Yeni Honda Jazz Crosstar’ın fabrika verilerine göre sahip olduğu hibrit sistem ile şehir için ortalama 2.7 lt, şehir dışı ortalama 4.5 lt, karma yakıt tüketimi ise 3.8 lt. Test sürüşü ortalama yakıt tüketimi ise 4.6 litre olarak gerçekleşti.

Yeni Honda Jazz Crosstar, yenilenen ve modernize edilen dış görünümü, ferah, kullanışlı ve kompakt iç tasarımı, keyifli sürüş teknolojileri yanısıra sahip olduğu güvenlik özellikleri ile de ön plana çıkmayı başarmış.

Yeni Honda Jazz’ın çarpışma önleme fren sistemi geliştirilerek yaya ve bisikletlileri gece de tespit edebiliyor. Ayrıca karşıdan gelen araçla kesişme veya yola bir araç girdiğinde çarpışmayı önlemek için fren uyguluyor. Uyarlanabilir hız sabit sistemi ve şerit takip sistemi Yeni Honda Jazz’da standart olarak sunuluyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi, Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ile birlikte

Executive donanım seviyesinde standart olarak sunuluyor. Yeni Honda Jazz’da olası bir kaza anında yolcuları korumak üzere yeni ön orta hava yastığı da dahil olmak üzere 10 adet hava yastığı bulunuyor. Söz konusu yenilikçi orta hava yastığı, sürücü koltuğunun arkasına entegre edilmiş olup çarpışma anında yandan açılarak yolcuların özellikle baş bölgelerini koruyor.

Bu özelliklerinin yanısıra Yeni Honda Jazz’da standart olarak sunulan özellikleri şöyle sıralabiliriz: Diz Hava Yastığı, Orta Hava Yastığı, Yokuş Kalkış Desteği, Şerit Takip Sistemi, Lastik Basınç İkazı, Trafik İşareti Tanıma, Uyarlanır Hız Sabitleme, Start Stop Sis., Elektrik Park Freni, Deri Direksiyon, Direksiyondan Kumanda, Anahtarsız Çalıştırma, Geri görüş Kamerası, Otomatik Klima, Isıtmalı Ön Koltuklar, Apple & Android Desteği, Navigasyon Sis., Yağmur Sensörü, Far Sensörü, LED Ön Farlar, Karartılmış Arka Camlar, Otm. Yan Aynalar.

Fiyat; Yeni Honda Jazz 1.5 Crosstar donanımına göre fiya aralığı 310.000TL- 320.000 TL

Sonuç:   Honda’nın B segmentindeki  efsane oyuncusu Jazz Crosstar, şehir hayatında aranan ‘dışı küçük içi büyük’ dar alanlardaki manevra kabiliyeti ile otomobil kavramını en iyi şekilde dolduran araçlar arasında yer alıyor. Yeni Jazz Crosstar Suv görünümü ile dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. e:HEV hibrit teknolojisi ile de yakıt tüketiminde oldukça cimri.  Geliştirilen güvenlik donanımlarıyla ve teknolojileri ile sürücü ve yolcularına keyifli bir sürüş sunuyor. Araç seçiminizde ergonomik yapısı, konfor ve sürüş dinamikleri ile yeni Honda Jazz Crosstar’ıı denemeden karar vermemenizi tavsiye ediyoruz.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan.