Anasayfa » Haberler » Yeni OPEL Mokka AT8 Ultimate Test ve İzlenimleri
Yeni OPEL Mokka AT8 Ultimate Test ve İzlenimleri

Yeni OPEL Mokka AT8 Ultimate Test ve İzlenimleri

Bu haftaki test konuğumuz tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken markanın gelecekteki yüzü Opel vizör’e ve tamamen  dijital Pure Panel kokpite sahip yeni Opel Mokka. 2012 yılında tanıtılan, 2016’da makyaj geçiren yeni Opel Mokka , ikinci nesli  ise 2020’de tanıtıldı. Yeni Opel Mokka 2021 yılında üç donanm seviyesinde (Elegance, GS Line ve Ultimate)  ülkemizde satışa sunuldu. Yeni Opel Mokka Türkiye’de  1.2 litre 130 HP’lik benzinli motor + 8 ileri oranlı otomatik şanzıman kombinasyonuyla satılıyor.

Dış Tasarım

Cesur ve şık tasarımı ile ön plana çıkan yeni Opel  Mokka,  güçlü, yenilikçi bir görünüm sunuyor. Yeni Mokka’da zengin renk ve jant seçenekleri ve Türkiye’de ilk olarak siyah kaput opsiyonu artı Mavi, Yeşil renkleriyle bu segmente farklılığını ortaya çıkarıyor.  Opel bu tasarım anlayışını ‘saf, hassas ve temel unsurlara odaklanmış’ şeklinde tasvir ediyor. Yeni Mokka’nın tasarımı kısa ön ve arka çıkıntılar, kaslı ve geniş bir duruş, başarılı gövde orantıları ve detaylarla dikkat çekiyor.

Opel Vizör, tıpkı tam boy bir kask gibi yeni Opel yüzünü tamamen kaplıyor ve araç ızgarasını, farları ve yeniden tasarlanan Opel Şimşek logosunu bütünleştiriyor. IntelliLux LED matrix farlarla tamamlanan Opel Vizör, ileri teknolojileri bir araya getirme fikriyle 2020’li yıllar boyunca tüm Opel modellerinin ayırt edici özelliği olmaya devam edeceğini ortaya koyuyor.

Markanın yeni yüzü, Opel Design Compass yaklaşımını benimsiyor. Söz konusu tasarım yaklaşımında iki eksen ortada Opel Şimşek ile kesişirken marka logosu böylece ön plana çıkıyor. En güncel Opel araçlarının karakteristik tasarım unsurlarından biri olan kaputtaki çizgiler daha keskin ve daha net uygulanırken, Şimşek ile birleşerek dikey bir eksen belirliyor.

Arka tarafta ise arka stop lambalarının yatay çizgisini, tavan anteninden gelen dikey çizgi ile tampondaki vurgulu kıvrıma bağlayarak tasarım dilindeki yenilikçi ruhunu ön plana çıkarıyor. Yeni Opel Mokka ‘nın uzunluğu 4151 mm, genişliği 1791 mm, yüksekliği ise 1534 mm

İç Tasarım

Yeni Mokka’nın kokpitine geçtiğimizde ise bizi geniş, ferah ve teknolojik bir ortam ile karşıladı. Sürücü odaklı yeni Mokka  iç mekandaki yalın ve net  Opel Pure Panel Kokpit tasarımını beğendim. Opel Pure Panel Kokpit Opel’in yenilikçi teknolojileri müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için nasıl kullandığını da gözler önüne seriyor.

İki adet geniş ekrandan oluşan Pure Panel, mimarisi gereği çok sayıda düğme ve kumandayı gereksiz kılıyor. Sistem en güncel dijital teknolojileri kullanıma sunarken, az sayıda düğme, kumanda alt menülere gerek kalmadan dijitalleştirme ve tamamen sezgisel kullanım arasındaki doğru dengeyi sağlıyor. Yeni Mokka’da 7 inç renkli dokunmatik ekrana sahip Multimedya Radyo, 10 inç renkli dokunmatik ekrana sahip üst seviye Multimedya Navi Pro olmak üzere farklı multimedya seçenekleri sunuluyor.

Ekranlar, yeni Opel Pure Panel ile entegre olup sürücüye dönük olacak şekilde konumlandırılabiliyor. Böylelikle üst pakette 12 inçe kadar uzanan bir dijital gösterge paneli sağlanıyor. Ayrıca iç mekandaki  baş ve diz mesafesi  tatminkar olan yeni Mokka, saklama alanları ve teknolojik donanımlı sürücü odaklı radikal iç tasarım ile sürücü ve yolculara güvenli keyifli yolculuklar sunuyor. Yeni Opel Mokka Bagaj hacmi ise 350 litre olarak konumlandırılmış.

Motor, Performans, Teknoloji ve Güvenlik

Test aracımız Yeni Opel Mokka  1.2 litrelik motor hacmine sahip,  3 silindirli benzinli turbo beslemeli  8 ileri otomatik vites ile kombine otomobilimiz  130 HP beygir gücünde.  Ayrıca aracımızın azami tork değeri 230 NM. 0’dan 100 km’ye 9.2 saniyede çıkabilen Yeni Opel  Mokka, 200 km/s azami hız değerine sahip.

Eco, normal ve spor olmak üzere 3 sürüş modu sunan otomobil performans olarak beklentileri karşılıyor. Yenilenen yeni nesil benzinli motoru, aracın hafif yapısı ile günlük şehir içi ve dışında akıcı ve rahat sürüş imkanı veriyor.  Bu motora, uyarlanabilir vites programları ve Quickshift teknolojisine sahip AT8 otomatik şanzıman eşlik ediyor. Sürücü isterse direksiyondaki vites değiştirme kulakçıkları ile manuel olarak da vites değişimi yapabiliyor.

Şehir içi ve dışında kolaylık sağlayan direksiyondaki vites değiştirme kulakçıkları sürüş esnasında farklı deneyim yaşatıyor. Hızlı girilen virajlarda bile otomobilimiz geliştirilen güvenlik sistemleriyle alnının akıyla çıkmasını biliyor. Test süreci içerinde otomobilimizin yakıt tüketimi ortalama 7.1 litre olarak gerçekleşti.

Teknoloji&Güvenlik; B-SUV seğmentine yenilikçi teknolojiler getiren Yeni Opel Mokka’nın Teknolojik ve Güvenli sürüş destekleri ise,  ESP, çekiş kontrolü, yokuş kalkış destek sistemi, trafik işareti tanıma sistemi, sürücü yorgunluk uyarısı, şerit ihlal uyarısı, şerit koruma özellikli aktif şerit takip sistemi, hız sabitleyici, yağmur sensörü, otomatik uzun far asistanı, anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma sistemi ve panoramik geri görüş kamerası gibi desteklerin tamamı giriş seviyesinden itibaren standart olarak sunuluyor.

Üst paketlerle birlikte ise listeye adaptif hız sabitleyici, park asistanı ve direksiyona müdahale eden aktif şerit takibi gibi otonom sürüşe yaklaşıldığını hissettiren parçalar ekleniyor. Burada sunulan tüm asistanlar işlevleriniz sorunsuz yerine getiriyor. Uzun yolda adaptif hız sabitleyici ile keyifli sürüş gerçekleştirbiliyorsunuz. Ayrıca otomobilimizin şehirli kimliğini ortaya çıkaran park asistanı ve kör nokta uyarı sistemleri ile şehir içi manevra ve park etmede sizin en büyük yardımcınız.

Yeni Opel Mokka teknoloji ve Güvenlik sisitemleriyle sürücü ve yolculara en üst koruma sağlıyor. Bu sayede yolculuklarınız daha keyifli ve güvenli hale geliyor.

Fiyat; Yeni Opel Mokka üç donanm seviyesinde (Elegance, GS Line ve Ultimate) donanımına göre fiyat aralığı ise: 369.900  TL- 399.900 TL.

Sonuç; Otomobilimizle her gittiğimiz yerde ilgi odağı oldu. Test otomobilimizin renginin de buna katkısı göz ardı edemeyiz. Yeni Opel Mokka , daha belirgin yeni çizgileri ile dinamik ve güçlü bir SUV görünümü kazanmış. Otoruyasi.com ekibi olarak test sürecimiz içerisinde Yeni Opel Mokka’da çok keyifli sürüş gerçekleştirdik. Opel  markasının SUV kategorisindeki güçlü oyuncusu , genç erkek ve bayanların ailelerin ilk tercihi olmaya aday diyebilirim. Ayrıca modern tasarımı, geniş iç mekanı ve SUV özellikleri ile sürüş asistanı güvenlik ve teknolojisi ile gönülleri fethetmeye devam edecektir. Otoruyasi.com ekibi olarak segmette otomobil almayı düşünen siz değerli okurlarımıza Yeni Opel Mokka’yı en yakın PSA VE OPEL bayii veya showroom’larda test etmeden karar vermemenizi tavsiye ediyorum..

 Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

  Hakkı Günerkan

  www.facebook.com/otoruyasi

 twitter.com/otoruyasi

 twitter.com/hakkigunerkan

 instagram.com/hakkigunerkan.