Yeni Renault CAPTUR 1.3 TCe EDC Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz yeni Renault CAPTUR 1.3 TCe EDC 150 bg oldu. Yeni nesliyle güçlü bir SUV tasarımına sahip test aracımız 2013 yılından bu yana 1.6 milyon üzerinde  satış adedine ulaştı.

Ülkemizde de çok dikkat çeken Captur Avrupa ve Fransa’da segmentinin en çok satan modeli ünvanına sahip. Bir önceki nesline göre daha atletik ve dinamik tasarımı, iç mekânda üst segmentlere yaklaşan yüksek kalitesi ile dinamik ve güçlü SUV kimliğini bir adım daha öne çıkararak dikkatleri üzerine çekiyor. Ülkemizde Joy, Touch ve Icon donanım seviyesi  ve  11 gövde rengi, 4 kontrast tavan rengi ve 3 özelleştirme paketi ile toplamda 90 farklı kombinasyon seçeneği ile satışa sunuluyor.

Dış Tasarım

Yenilenen Captur’un dış tasarımda gerçekleştirilen dönüşüm sayesinde modelin çizgileri daha modern, kendine özgü ve etkileyici hale getirilmiş. Son olarak altyapı kardeşi  yeni Clio 5’de gördüğümüz ön yüze benzer yapıyı Yeni Captur’da da görüyoruz.

 Bu dönüşüm yeni Captur’a dış tasarımda  daha atletik ve dinamik hatlara sahip SUV kimliği kazandırmış. Yeni Captur’un dış tasarımda ilk göze çarpan ön tarafta  geniş ızgarası ve  altındaki çarpıcı ön tamponu,  ön ve arka Full LED C şeklinde farları yan tarafta ise daha belirgin çamurluk ağzı ve değişen kapı kolları tasarımı dikkatleri üzerine çekiyor.

Ayrıca dış tasarımda kullanılan dekoratif krom detaylar gibi özelliklerin tümü, kalitedeki iyileştirmenin bileşenleri olarak modelin çizgileri daha modern, kendine özgü ve etkileyici olarak göze çarpıyor. Bir önceki nesline göre genişleyen ebatları ile iç mekana yansıması daha geniş yaşam alanı sunan bir araç ortaya çıkartıyor. Yeni Captur ‘da 4,23 metre uzunluğu ile önceki nesline kıyasla  11 santimetre daha uzun ve aks mesafesi ‘de 2 santimetre daha  genişletilmiş. Bu geliştirmelerle birlikte arka tarafta oturanlar için diz mesafesi 17 milimetre artmış durumda.

Captur’a bu alanda sınıf atlatan en önemli geliştirme ise 81 litre ile bagaj hacminde olmuş. Bu iyileştirilmelerle birlikte kokpit kullanım alanı 536 litreye çıkarılmış. Ayrıca araç içerisinde 27 litrelik saklama alanı sunulmuş. Yeni CAPTUR’un uzunluğu 4227mm, genişliği 1797mm, yüksekliği ise 1576mm.

İç Mekan

Yeni Captur’un yaşam alanına geçtiğimizde ise bizi geniş , ferah kokpit alanı ile karşıladı. İç mekanda teknoloji  de üst seviyeye çıkarılmış Yeni Clio ile başlayan modernleştirme operasyonu Captur’un kokpitinede yansıtılmış.

Yeni Captur’un  İç mekanda sunduğu kalite ve konfor ile üst segment araçlara kırpıyor. Yeni Captur’un iç mekanında kullanılan en üst kaliteli malzemeler, yumuşak ön panel, kapı paneli, fütüristik E-shifter vites kolu (EDC) ile kokpit tarzı orta konsol, titizlikle işlenmiş detaylar ve yeni koltuk mimarisi, kokpit tarzı yüksek orta konsol  ile yenilikleri dikkat çekiyor.

Kokpitteki malzeme kalitesini de artırdığını gördüğümüz Captur’un , 7 inçten başlayıp 10,2 inçe kadar uzanan büyüklükte dijital ekranları kullanıcılara sunuyor. Değişiklik kapsamında yeni koltuk mimarisi daha kompakt bir hava yastığı kullandığı direksiyonunu da küçülten  tasarımcılar bu sayede dijital sürücü ekranını daha ergonomik şekilde görülebilecek şekilde tasarlanmış.

Yeni Captur da “Akıllı Kokpit”in kilit unsuru olan 9,3 inç multimedya ekran, segmentinin en büyük ekranı olarak öne çıkıyor. Yeni internet bağlantılı Renault EASY LINK multimedya sistemi sayesinde, tüm multimedya, navigasyon ve bilgi-eğlence hizmetlerinin yanı sıra MULTI-SENSE ayarlarına ve sürüş yardım sistemlerinin parametrelerine de kolayca erişilebiliyor. Ayrıca yeni Captur, 536 litre ile sınıfının en geniş bagaj hacmini sunuyor.

Motor, Performans, Teknoloji ve Güvenlik

Test aracımız Yeni Renault Captur,  7 ileri çift kavramalı otomatik vites benzinli  1333 cc silindir hacmine ve 150 HP beygir gücüne sahip. Aracın azami tork değeri 260 NM. 0’dan 100 km’ye 9.2 saniyede çıkabilen Yeni Opel Corsa, 196 km/s azami hız değerine sahip.

Yeni Renault Captur’un şehir içi yakıt tüketimi ortalama 7.7 litre (100 km) olarak gerçekleşti. Üç modlu sürüş kabiliyeti ile sürücülere (ECO) modunda yakıt tasarrufu sağlarken , sport moduylada performansının zirvesine çıkıyorsunuz.  Captur’un vites geçişlerini hissetmiyorsunuz başarılı yalıtımından dolayıda yüksek hızlarda bile sizi rahatsız edecek bir ses içeri almıyor. Arka koltukların ön koltuklar gibi hareket etmesi hem yolcular için konfora hemde bagaj hacmine büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Yeni Renault Captur  teknolojik özellikleri ile sürücü ve yolculara rahat ve konforlu bir sürüş keyfi yaşatırken, onların güvenliğinden de ödün vermiyor.

Renault Captur 2019 da girdiği çarpışma testinden 5 yıldız aldı. Ayrıca yeni Renault CAPTUR’’un güvenlik ve teknolojileri:  Sürüş, park ve güvenlik olmak üzere üç kategoride ADAS (Sürüşe Yardımcı Destek Sistemleri) teknolojileri sunuyor: Adaptif hız kontrol sistemi, aktif acil fren destek sistemi, kör nokta uyarı sistemi, şeritten ayrılma uyarısı ve şeritte kalma yardımcısı gibi segmentinde benzersiz özellikleri barındırıyor. Renault EASY DRIVE sistemini oluşturan bu özellikler, Renault EASY LINK multimedya sistemi üzerinden dokunmatik olarak kolayca kontrol edilebiliyor.

360° kamera, bisikletli ve yaya algılama özellikli aktif acil fren destek sistemi gibi özelliklerin yanı sıra Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Renault ürün gamında ilk kez kullanıma sunulurken, park halindeki aracın ilk hareketini her zamankinden daha güvenli hale getiriyor.

Fiyat: Yeni Renault Captur  donanımına göre fiyat aralığı ise: 296.900  TL- 382.900 TL.

Sonuç; Yeni Captur, daha belirgin yeni çizgileri ile dinamik ve güçlü bir SUV görünümü kazanmış. Otoruyasi.com ekibi olarak test sürecimiz içerisinde Yeni Renault Captur’da çok keyifli sürüş gerçekleştirdik. Renault  markasının güçlü SUV kategorisindeki oyuncusu , genç erkek ve bayanların ailelerin ilk tercihi olmaya aday diyebilirim. Ayrıca modern tasarımı, geniş iç mekanı ve SUV özellikleri ile sürüş asistanı güvenlik ve teknolojisi ile gönülleri fethetmeye devam edecek. Otoruyasi.com ekibi olarak araç almayı düşünen siz değerli okurlarımıza Yeni Renault Captur’ı en yakın RENAULT bayii veya showroom’larda test etmeden karar vermemenizi tavsiye ediyorum..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

 Hakkı Günerkan

 www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan.