Anasayfa » Haberler » Yeni Seat Arona 1.0 Xperience DSG Test ve İzlenimi
Yeni Seat Arona 1.0 Xperience DSG Test ve İzlenimi

Yeni Seat Arona 1.0 Xperience DSG Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz yeni Seat Arona oldu. Yeniden tasarlanmış ön ızgara, spoiler ve Full LED ön farlar ile yeni SEAT Arona daha kaslı ve daha güçlü bir görünüme sahip olmuş.  B segmenti crossover – SUV seçenekleri arasında arasında konumlandırılan Arona, bu segmentte  yeni tasarım ve teknolojisi ile bende varım diyor. Seat ailesinden vazgeçmeyen sürücüler için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.  Arona Türkiye’de  1.0 FR DSG ve test otomobilimiz  1.0 Xperience DSG seçenekleri ile satılıyor.

Donanım seviyesi olarak,  Style, FR ve Xperience olmak üzere 3 ana donanım seviyesinden oluşuyor.

Arona,  FR ve Xperience  donanımları 620.000 TL’lik fiyat ile DSG şanzımanlı 7 ileri otomatik vites benzinli 1.0 motor hacmi  110 HP ve 210 NM tork değeri ile satılıyor. Aracımız  0-100 hızlanmasını 10.8 saniye çıkarken, maksimum hızı ise 190 km/s.  Fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 6.4 litre verilmiş, test sürecimiz içerisinde ortalama yakıt tüketimi ise 6.8 litre olarak gerçekleşti.

 Dış Tasarım

Test aracımız SEAT Arona’nın dış tasarımı kompakt ve sportif tasarımıyla çift rengi ile çok şık bir duruş sergiliyor. Seat’ın diğer kardeşleriyle benzeyen yanları olsa da Arona’da  SUV kimliğini daha çok vurgulayacak şekilde diğerlerinden ayrışmayı başarmış.  Otomobilimizin  ön tarafında yeni bir ön ızgara ve yeni bir tampon yer alıyor. Donanımlara göre değişik renklere sahip olan yeni ön spoiler ise yeni SEAT Arona’ya daha sportif bir duruş katmış.

Yeni SEAT Arona’da standart olarak sunulmaya başlanan EcoLED ön farlar ve opsiyonel olarak tercih edilebilen Full LED mercekli ön farlar, otomobilin ön tasarımını güçlendirirken aynı zamanda daha iyi bir görüş ve daha düşük enerji tüketimi sağlıyor. Yeniden tasarlanan ve konumlandırılan LED ön sis farları da araca daha karakteristik bir duruş vermiş.

3 yeni alüminyum alaşımlı jant tasarımı ve Kamuflaj Yeşil, Asfalt Mavi ve Safir Mavi olmak üzere 3 yeni renk seçeneği yeni SEAT Arona’da ilk defa sunulmuş.  Daha benzersiz bir Arona isteyen müşteriler için ise 3 farklı tavan rengi seçeneği yer alıyor: siyah, gri ve ürün gamına yeni eklenen beyaz.

Modelin arka tarafında da tasarım detayları öne çıkıyor: yeni, genç, işlevsel ve heyecan verici duruş ve yeni difüzör dikkat çekiyor. SEAT’ın yeni modellerinde kullanmaya başladığı ve artık Arona’da da bulunan el yazısı model logosuyla yapılan son dokunuş, ön kısmı mat ve kenarlarında parlak iki tonlu krom SEAT logosuyla tamamlanmış. Aracımızın sunduğu bagaj hacmiyse 400 litre.

Etkileyici İç Mekan

Yeni Seat Arona’nın iç mekanı modern yenilikçi iç yaşam alanı oldukça keyifli ve sportif dizayn edilmiş. İç mekanda bulunan sportif detaylar ile de şık görünüme katkıda bulunulmuş.  Yeni bilgi-eğlence sistemi, iç tasarımın en önemli noktalarından biri olarak yer alıyor. Büyüyen dokunmatik ekran standart olarak 8,25” genişliğinde; opsiyonel olarak ise 9,2” satılıyor.. SEAT’ın diğer modellerinden de tanıdık olan 10,25” Dijital Gösterge Paneli de Yeni Arona’daki teknolojik yenilikler arasında yer alıyor. Çok fonksiyonlu spor deri direksiyon simidiyle tamamlanan yumuşak ön göğüs, yenilenen iç tasarımı tamamlıyor.

Sürücü ve yolcu tarafı için yeniden tasarlanmış havalandırma ızgaraları, seçilen donanıma bağlı olarak farklı renkte sunuluyor. FR donanımında kırmızı, Xperience donanımında yeşil ve Style donanımında ise gri renkte olan havalandırma ızgaraları; FR ve Xperience donanımlarında LED ambiyans aydınlatmasına sahip. Standart olarak sunulan Full Link teknolojisinin yanı sıra, Navigasyon sistemiyle birlikte alınabilen Kablosuz Full Link ile de müşteriler Apple CarPlay veya Android Auto uygulamalarını kullanarak telefonlarını multimedya ekranına kolayca yansıtabiliyorlar. Arona’nın yaşam alanı yeterli derecedeki saklama alanları ve sportif iç dizaynı ile sürücü ve yolculara keyifli yolculuklar yaşatıyor.

Güvenlik &Teknoloji

Yeni Arona’nın donanım seviyelerine göre değişen özellikleri ise  bir çok yeni sürüş asistanı sistemi ile sürüşü hiç olmadığı kadar güvenli bir hale getirilmiş. Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Ön Bölge Asistanı (Front Assist) ve Yorgunluk Tespit Sistemi gibi sistemlerle güvenliği en üst düzeye taşımış.

Seyahat Asistanı, tüm hız aralıklarında yarı otonom bir sürüş sağlayarak, trafik durumuna göre aracın hızını koruyor. Bulunduğu şeridi korumanı sağlayan Şerit Takip Asistanı, etrafındaki araçlar hakkında bilgi veren Kör Nokta Uyarı Sistemi ve farların otomatik olarak uzun ve kısa hüzme arasında geçiş yapmasını sağlayan Uzun Far Asistanı ise yeni SEAT Arona’nın yollarda çok daha güvenli bir araç olmasına olanak sağlıyor. Ayrıca, Yokuş kalkış destek sistemi, otomatik park asistanı, anahtarsız giriş, Full LED farlar, LED ön sis farları ve acil durum frenleme sistemi  bu sistem aracınızın önüne aniden çıkan yaya ve araçları algılayıp otomatik frenleme yapıyor.

Sonuç: Yenilenen Yeni Arona’yı otoruyasi.com ekibi olarak test ettik ve beğendik.  B segmenti crossover – SUV  segmentinin başarılı oyuncusunun sportif dış görünümü olsun, gerekse buna uygun tasarlanan sportif kaliteli iç mekanı olsun bizlerden tam not almayı başardı. Şehir içi kullanımı çok rahat,  şehir dışı kullanımı çok keyifli ve konforlu, motor şanzıman uyumu iyi derecede olan aracımızın vites geçişlerini hissetmiyorsunuz. Arona’da  eksi olarak gördüğüm yalıtım konusunda biraz daha çalışılması gerektiğidir. Sizlere de en yakın showroom’lardan  Seat  Arona’yı test etmenizi tavsiye ederiz.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan.