Anasayfa » Haberler » Yeni Seat Ateca Xperience DSG Test ve İzlenimi
Yeni Seat Ateca Xperience DSG Test ve İzlenimi

Yeni Seat Ateca Xperience DSG Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz yeni Seat Ateca oldu. Seat’ın ilk Suv modeli Ateca makyajlanarak daha şık tasarım ve daha modern iç mekanı ile beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Seat’ın kompakt Suv temsilcisi Ateca,  Türkiye’de FR ve XPERIENCE olmak üzere iki farklı donanım seviyesinde satışa sunuldu. Xperıence FR donanımı ile satılan Ateca’nın Xperıence donanımlı test aracımızın FR’a oranla daha çok arazi donanımı sergiliyor. Makyaj daha çok kendini daha çok ön kısımda hissettiriyor. Özellikle ön tampondaki gri uzantı Xperıence donanım paketinde yer alıyor.

Dış Tasarım

Şık tasarımıyla yeni Ateca’da makyaj sonrası ilk göze çarpan değişiklik ön kısımda kendini gösteriyor. Ön kısımda altıgen tasarımla daha da büyüyen ön panjur aracımızı daha büyük gösteriyor. Yenilenen ön tampon ve mercekli FULLLED farlar da yeni Ateca’da daha şık görünüm sergilenmiş. Yanda ise gri detaylar marşpiyel bölgesinde devam ediyor ve aracımıza ayrı bir hava katıyor.

Arka kısımda ise aracımızın güçlü kompakt SUV karakteri ön plana çıkartılmış. Yine arka kısımda yenilenen arka tampon, LED arka sinyaller, LED stop lambaları el yazması Ateca logosu ve simüle edilmiş eksoz çıkışlarıyla daha güçlü ve heybetli görünüm sağlanmış. Yeni Ateca’da dinamizm ve fonksiyonellik birleştirilerek fark edilecek bir tasarım diline kavuşmuş.

Test aracımız yeni Ateca’da tasarım, bir önceki nesilde sahip olduğu genişliği (1.841 mm) ve yüksekliği (1.615 mm) korurken, ön ve arka tamponları 18 mm büyüyerek 4.381 mm’lik bir uzunluğa ulaşmış. Ayrıca opsiyonel olarak sunulan bagaj kapağı eller dolu iken ayağınızı altına gezdirdiğinizde bagaj kapağı otomatik olarak açılıyor. Yeni Ateca bagaj hacmi ise 510 litre.

İç Mekan

Yeni Ateca’nın dış tasarımındaki değişikler iç mekan konforuna katkıda bulunularak daha ferah ve konforlu bir iç mekan olmuş.  Kalite algısı yüksek iç mekanda, ön ve arkada yeterli derecede genişlik sunan Ateca, baş ve diz mesafesiyle de sürücü ve yolculara konforlu yolculuklar yaşatıyor. Ayrıca yenilenen sportif üç kollu direksiyon simidi,  10.25 inç komple dijital gösterge, standart olarak sunulan 8.25 inç’lik multimedya ekran, sportif sürüşe katkıda bulunan sürücü yan destekli sürücü koltuğu, yeterli derecede konumlandırılmış saklama alanları ile şehir içi ve uzun yolculuklarda konforlu sürüş vaad ediyor.

Ayrıca standart olarak sunulan 8.25 inç’lik multimedya ekrana sahipken, opsiyonel olarak alınabilen daha geniş 9,2″ multimedya sistemi, kullanıcı etkileşimini basitleştirmek için sesli komut sistemini sunuyor.

 Yeni Seat Ateca iç mekan malzeme kalitesi ve işçilik bakımından sorunsuz kompakt SUV segmentinde bende varım diyor.  Yeni Ateca’nın 510 litrelik bagaj hacmine ilave olarak arka koltukları katlayıp bagaj hacmini büyütmek oldukça pratik olarak sunulmuş.

 

Motor, Performans, Teknoloji ve Güvenlik

Test aracımız Seat Ateca 1.5 Xperience DSG,   7 ileri DSG Otomatik benzinli şanzımana sahip aracımız,  1.5 cc motor hacminde  150 HP güç üretiyor. Aracımız ayrıca 250 Nm tork değeri sunuyor.  202 km/s maksimum hıza sahip olan otomobilin 0-100 km/s hızlanma değeri ise 8.6 saniye.

Test sürecimiz içerisinde otomobilin ortalama yakıt tüketim değeri ise 6.6 lt /100 km olarak gerçekleşti. Uzun yolda sakin kullanımlarda yakıt tüketimini daha da aşağılara çekmek mümkün görünüyor.  Yeni Ateca’nın vites geçişlerini hissetmiyorsunuz başarılı yalıtımından dolayı da yüksek hızlarda bile sizi rahatsız edecek yol ve rüzgar sesini içeri almıyor. Otomobilimizde oldukça konforlu yolculuk yapıyorsunuz.  Yol tutuşunu beğendiğim yeni Ateca’nın, sert girilen virajlarda bile yere sağlam basarak kayma eğilimi göstermiyor.

Güvelik ve teknoloji: Yeni Seat Ateca teknolojik özellikleri ile sürücü ve yolculara rahat ve konforlu bir sürüş keyfi yaşatırken, onların güvenliğinden de ödün vermiyor.

Sürücü ve Yolcu Ön-Yan-Perde Hava Yastıkları, Sürücü Diz Hava Yastığı, Ön Yolcu Hava Yastığı İptali, Aktif Gergili Ön Emniyet Kemeri, Arka Koltuklarda 2 adet Çocuk Koltuğu Sabitleyici (ISOFIX) ve Top Tether, Hırsızlığa Karşı Korumalı Şifreli Bijonlar, Ön ve Arka Disk Frenler, Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Elektronik Dinamik Diferansiyel Kilidi (XDS), Elektronik Motor Çekiş Kontrolü (MSR), Hidrolik Fren Asistanı (HBA),Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi (ESBS), Ön Bölge Asistanı (Front Assist) / Şehiriçi Acil Frenleme Fonksiyonu (EBA), Hız Sabitleme Sistemi (Cruise Control) ve Hız Sınırlayıcı, İkincil Çarpışma Freni, Ani Frenlemede Otomatik Yanan Flaşörler, Yorgunluk Tespit Sistemi,

Lastik Basınç Uyarısı, Yokuş Kalkış Destek Sistemi (Auto Hold), Tüm Koltuklarda Sesli ve Görsel Emniyet Kemeri Uyarısı, Immobilizer (Elektronik Hırsızlık Önleme Sistemi),Uzaktan Kumandalı Merkezi Kilit Sistemleri ile size ve ailenize en üst düzey güvenlik sağlıyor.

Fiyat: Yeni Seat Ateca iki donanım seviyesinde satılmaktadır. Seat Ateca 1.5 FR DSG (409.000 TL) test aracımız Seat Ateca 1.5 Xperience DSG ise 399.000TL.

Sonuç;  Otoruyasi.com ekibi olarak test sürecimiz içerisinde Seat Ateca 1.5 Xperience DSG ile çok keyifli sürüş gerçekleştirdik. Her yönüyle dinamik sürüşü güçlü ve heybetli görünümüyle gözleri üzerine toplamayı bildi. Seat’ın kompakt Suv sınıfındaki başarılı temsilcisi yeni nesliyle gönülleri fethedip daha çok başarılara imza atacaktır. Ayrıca modern, dinamik tasarımı, geniş ve konforlu  iç mekanı, sürüş asistanı güvenlik ve teknolojisi ile gönülleri fethetmeye devam edecek. Otoruyasi.com ekibi olarak bu segmentte araç almayı düşünen siz değerli okurlarımıza Yeni Seat Ateca’yı en yakın Doğuş oto Seat bayii veya showroom’larda test etmeden karar vermemenizi tavsiye ediyorum..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

 twitter.com/otoruyasi

 twitter.com/hakkigunerkan