Anasayfa » Genel » Yerli Otomobil Hakkında En Yeni Bilgiler!
Yerli Otomobil Hakkında En Yeni Bilgiler!

Yerli Otomobil Hakkında En Yeni Bilgiler!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yaptığı son açıklamalara göre yerli otomobil emsallerinden hem daha kaliteli hem de daha ucuz olacak. Otomobil B ve C segmentinde üretilecek. İlk önce spor modelinin üretiminin gerçekleşeceği bilgisi verilen yerli otomobil orta ve üst sınıfa hitap edecek. 5 modelli bir yapı ile üretilecek olan yerli otomobilin ilk önce spor modeli daha sonra SUV modeli üretime geçecek.

Yerli otomobil satışını uluslararası pazara taşıyacağını belirten Bakan Özlü, Yerli otomobilimiz ile yurtiçinde %15’e varan Pazar payını hedefliyor.

Yerli otomobillerimizin maliyetlerinin %70’lik bir kısmını elektronik sistemlerin ve yazılımların oluşturduğunu belirten Bakan Özlü, Yerli Suv modelinin emsal teşkil edeceğini belirtti.

Bakan Özlü, herkesin aklında olan “Yerli Otomobil Nerede Üretilecek?” sorusuna :” Yerli Otomobilin nerede üretileceği 2019 yılının konusu. Şu an proje iyi gidiyor, otomobilin tasarımı, projelendirilmesi, şirketin kurulması ve CEO atanması yaklaşık 18 ayda tamamlanacak.” Cevabını verdi.

Bakan Özlü, “yerli otomobil ne kadar olacak?” sorusuna ise:” ürettiğiniz otomobil C segmentinde ise 80 bin TL ile 100 bin TL arasında olmalıdır. 120 bin TL fiyat veremezsiniz.” Dedi. Milli otomobil ne kadar olacak sorusunu boş bırakan Bakan Özlü, aracın emsallerinden hem daha kaliteli, hem de daha ucuz olacağını söyledi.

“Yerli otomobil ne kadar olacak?”, “yerli otomobil nerede üretilecek?”, “yerli otomobil ismi ne olacak?” gibi yerli oto ile ilgili sorular hala tam olarak cevaplanmamış olsa da, ülkemize yakışacak derecede kaliteli ve ülkemizdeki insanların erişebileceği kadar ucuz olacağının sinyallerini aldık. Bundan sonra sıra yerli otomobil hakkında gelecek diğer bilgileri sabırsızlıkla beklemekte….