Anasayfa » Oto Teknolojileri » Yokuş kalkış asistanı Hill Holder Nasıl Çalışır
Yokuş kalkış asistanı Hill Holder Nasıl Çalışır

Yokuş kalkış asistanı Hill Holder Nasıl Çalışır

Yokuş kalkış asistanı Hill Holder, araç yokuş yukarı durduğunda kalkış torkunu düzenler ve frenlere müdahale ederek aracın geriye doğru kaymasını önler.

Hidrolik frenleri kullanarak aracı durdurmuş olan sürücü, kalkış için ayağını fren pedalından kaldırdığında yokuş kalkış asistanı Hill Hold oluşturulmuş bu fren basıncını 2 saniyeliğine sabit tutmaya devam eder. Bu sayede yokuş yukarı kalkışta, sürücünün aracı kolay ve konforlu bir şekilde hareket ettirmesine olanak sağlar. Sistem sayesinde aracın geri kaymasının dışında, motorun boğulması ve hatta debrijaj sisteminin aşınması etkili bir şekilde önlenmektedir.

Belli bir eğimin üzerindeki yokuşlarda aracı kaldırırken ayağı frenden çekip gaza basıp debriyajı bırakana kadar geçen zamanda otomobilin kaymasını önlemek için araç kullanımını kolaylaştırmak amacıyla yapılmış bir sistemdir.

Nasıl Çalışır?
Sistemin çalışması için yokuşun eğimi, fren ve debriyaj pedallarından gelen verileri değerlendirir. Öncelikle frene basılmalıdır. Debriyaja bastıktan sonra 3 saniyelik süre başlar.

• Fren basılı; boş viteste debriyaja basıp freni bıraktığınızda hillholder devrede olacaktır.
• Fren basılı; debriyaja basıp 1.vitese takıp freni bıraktığınızda hillholder devrede olacaktır.
• Fren basılı; debriyaja basmadan freni bırakırsanız hillholder devrede olmayacaktır.
• Fren basılı; debriyaja basıp 3 saniyeden fazla beklerseniz freni bıraktığınızda hillholder devrede olmayacaktır.
• Fren basılı; 1.vitese taktıktan sonra hareket etmek için 3 saniyeden fazla beklerseniz hillholder devrede olmayacaktır.

Aynı şartlar ters yokuşta da geri vites için geçerlidir.

ÖnemliDebriyaj balatalarınızı çok zorlamamak için yokuşta kalkış esnasında süreye dikkat etmenizi öneririz. Aksi halde araç tutunurken yarım debriyaj yapmanızdan dolayı balatalar daha çabuk yıpranabilir.

Hill-Holder, manuel şanzıman kullanım tekniklerinde deneyimsiz olanlar için veya inişli-çıkışlı dik yollarda yoğun trafik koşullarında size yardımcı olacak bir mükemmel sistemdir.

TİCARİ ARAÇLAR İLE İLGİLİ SİTEMİZİ AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ZİYARET EDEBLİRSİNİZ

Tiacari araçlar ile ilgili en yeni haber,

Ticari Araçlar, Lojistik, Teslimat, HTA(hafif ticari araçlar), Lansman, Otobüs, Kampanyalar, Lastik ve Akaryakıt konularındaki en güncel haberleri Ticariport.com sitesinden takip edin..

www.ticariport.com ziyaret edebilirsiniz..

 

 

Derleme Araştırma: Eren Tan